Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

iPhone 6S Modeli Nasıl Suya Dayanıklı Oldu?

iPhone 6S Modeli Nasıl Suya Dayanıklı Oldu?

Apple söylemese bile iPhone 6S modeli, suya eskisinden çok daha fazla dayanıklı. Peki bu durum nasıl oldu? iPhone 6S modeli ve de iPhone 6S Plus modeli, bir önceki yılın iPhone’larına fazlası ile çok benziyorlar. Fakat yeni cihazların içerisinde yapılmış olan incelemeler, Apple şirketinin kullanmaya başlamış olduğu su geçirmezlik önlemlerini de ortaya çıkardı.

Geçtiğimiz hafta içerisinde ortaya çıkmış olan bir videoda iPhone 6S modelinin bir saat boyunca suda kalabilmiş olduğu gösterilmişti. Bu ise, iPhone 6S modelinin su geçirmez olduğunu garanti altına almasa bile, Apple şirketinin bazı değişiklikler yapmış olduğunun bir işareti idi. iFixit’in yapmış olduğu incelemeleri, bu değişikliklerin neler olduğunu da ortaya çıkardı.

iPhone 6S modelini parçalarına ayırmaya başlamış olan iFixit’in ilk fark etmiş olduğu, ön ve de arka panellerin arasında yerleştirilmiş olan yapışkanlı lastik şeritler oldu. iPhone 6 modelinin serisinde bulunmamakta olan bu şerit, muhtemelen iPhone 6S modelinin su geçirmezliğini güçlendirmekte. Bunun su geçirmezlik amacı ile yeterli olmayacağını düşünmüş olan Apple, incelemelere göre iPhone 6S modelinin içindeki kablo bağlantılarını da suya karşı özel olarak mühürlemiş.

Fakat, iPhone 6S modelinin suya dayanıklılık özelliğinden hiç bir şekilde bahsetmediğinden gelecek yılın iPhone’u için özel bir hazırlıkta yapıyor olabilir. iPhone 6S modeli ve de iPhone 6S Plus modeli, suya karşı da eskisinden çok daha fazla dayanıklı olabilir fakat yine de onları suya hiç bir şekilde maruz bırakmanızı tavsiye etmemekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Google Bütün Uygulamalarını Windows'a Taşıyabilir başlıklı makalemizde android ve windows 10 hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sinan Enveroğlu dedi ki:

    iphone hiçbir zaman suya dayanıklı olamayacaktır benim görüşüme göre buda sadece suya dayanıklı özelligi varmış dedirten işim halbuki alıp suya girsem telefon bi güzel su alacak.. Bu sadece lafta. Sonyde bile onca tipa tıkıyoruz yinede biryerlerden su alıyor.

BİR YORUM YAZ