Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Harddisk Bozuk Mu? Nasıl Anlarım?

Harddisk Bozuk Mu? Nasıl Anlarım?

Bilgisayar donanımları içerisinde veri güvenliği açısından en çok ön planda olması gereken donanımları sıralayacak olursak bunların başında kuşkusuz ki harddisk gelir. Bilgisayarımızın hemen hemen tüm verilerini içerisinde barındıran ve her ne olursa olsun herhangi bir sorunda en çok sıkıntıyı bizlere yaşatacak olan donanım parçalarından birisi durumunda. Baktığımız zaman son dönemlerde bilgisayarlar yeni dahi olsa meydana gelen harddisk sorunları insanlara ciddi anlamda sıkıntı yaratıyor diyebilmekteyiz. Bu nedenle harddisk güvenliği her şeyden önce tutulması gereken unsurlardan birisi durumunda.

Harddisk bozuk mu, nasıl anlarım? Son dönemlerde bu tip sıkıntıların çözümü safhasında çok daha hızlı bir şekilde çözümler üretebilmek için yeni nesil yazılımlar işlerimizi kolaylaştırıyor. Bir donanımın bozuk olup olmadığını artık doğrudan anlayabilme şansına sahip olduğumuzdan dolayı bazı önemli detayları sizlere sunacak ve fikir edinmenize de yardımcı olacağız. Küçük bir program ile bu sorunun kökten çözümü için hızlı adımlar atabilme şansına sahip olacaksınız.

Harddisk

Harddisk

 1. HDTune isimli programı TRİAL SÜRÜM olarak indirin ve bilgisayarınıza kurun.
 2. Kurulumun ardından programı çalıştırın ve karşınıza ilk olarak BENCHMARK sekmesi gelecek.
 3. En yukarıda da bilgisayarınızda kaç adet harddisk takılı ise onları göreceksiniz.
 4. Tek bir harddisk takılı ise sadece onun adı gelecektir.
 5. Sağ alt köşede START butonuna tıklıyoruz. Sistem, harddiski taramaya başlıyor.
 6. Daha sonra üst sekmelerden HEALTH kısmını seçiyoruz.
 7. Burada sıkıntılı alanları bize gösterecek. Kırmızı renkte FAİLED yazan uyarılar var ise hemen harddiskinizi yedekleyin ve değiştirin.
 8. Sarı alanlar, üzerinde durulması gereken ancak küçük çaplı sorunlar demektir.

Bir önceki yazımız olan Windows Harddisk Sorun ile Karşılaştı Sorunu ve Çözümü başlıklı makalemizde harddisk bir sorun ile karşılaştı ve windows sorunları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. İbrahim dedi ki:

  Hardiskimden sürekli ses geliyor ve o anda bilgisayarım kitleniyor acama diskimde arızamı var . Bide tamir ettirebiliyormuyuz

 2. osman dedi ki:

  harddiskimde arıza olmadığını bu bilgiler sayesinde tesbit ettim gerçekten bilgiler çok işime yaradı konuyu paylaşan arkadasa teşekkür ederim

 3. Tankurt Türk dedi ki:

  Bu işlemleri yaptım ancak bu sıkıntıyı ben disk’i sıkıştırarak çözdüm aslında ordaki hasarlı bölüm disk’in verimli kullanılmadığını söylüyor yani kırmızı noktalarda eskiden dosya varmış ve silmişsiniz ve disk birleştirmeyi çalıştırmamışsınız Windows 8 ve üzeri disk birleştirmesini otomatik yapıyor ancak önceki sürümler yapmıyor o yüzden yavaşlaması çok kolay oluyor harddisklerin.

 4. Serpil Dönmez dedi ki:

  ya ben notebookumu düşürdüm çok kısa mesafeden içinde sınav soruları falan vardı. Öğrencim sağolsun geldi bi sekilde usb den flas bellek takıp usbli işletim sistemi açıp verilerimi kurtardı ve harddiski test ettiğinde tamamen sectorlu olduğunu ve yeni harddisk alacaımız söyledi gittik ssd aldık eskisine göre notebook cidden baya hızlandı şimdi düşsede bişi olmuyor çünkü ssd

BİR YORUM YAZ