Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

USB Type-C Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

USB Type-C kablosunun bizi en fazla can sıkan durumdan kurtaracağını biliyor muydunuz? Ve birçok özelliği ile her şeyi kolaylaştırdığını? İşte bir çok ortak sorunun çözümü bu USB de!

USB Type-C Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

USB Type-C kablosunun bizi en fazla can sıkan durumdan kurtaracağını biliyor muydunuz? Ve birçok özelliği ile her şeyi kolaylaştırdığını? İşte bir çok ortak sorunun çözümü bu USB de!

USB Type C Nedir?
Usb girişleri bilgisayarlarımıza takarken çoğu zaman ters takarız. Hatta zorlama olduğunda sokette yamulmalar, dişlerde zedelenmeler olur. İşte USB Type-C bu sorunu ortadan kaldıran ilk USB 3.0 kablosudur! Bu kabloyu kullandığınızda sokete bakıp neresi altı neresi üstü diye bakmanıza gerek yok.

İlk olarak 2013 yılının sonlarında bu kablo hakkında duyurular gelmişti fakat gerekli teknik durumlar 2013 Eylül ayında şekil kazandı. Elbette o zamandan beridir bu kablo var ama tek tük. Artık seri üretime geçilecek ve mobil cihazlarda da kullanılabilecek duruma gelecek. Hewlett-Packard, Intel, Microsoft, Renesas, STMicroelectronics ve Texas Instruments gibi üyeleri olan bu ufak donanımı USB 3.0 tanıtım grubu geliştirdi.

31-693x510Kötü Yanları Var mı ?
Type-C tipi USB olduğundan elimizdeki cihazlarda kullanamayacağız. İleride çıkacak bilgisayarlarda vs kullanılabilecek. Bu bir sorun aslında fakat teoride sorun yok. Bilindiği üzere birçok dönüştürücü aparat mevcut. Bununda dönüştürücü aparatı ilerleyen günlerde muhakkak çıkacaktır.

USB 3.0 Tanıtım Grubu, yaptığı açıklamada C tipi bağlantıyla uyumlu olan cihazların 2014 sonlarında piyasa çıkacağını açıklamıştı. Fakat Ağustos ayında yapılan son bildiride destekleyen bir bilgiye rastlanmadı.

Type-C  USB Fişinin Büyüklüğü?
Akıllı cihazları ve dijital fotoğraf makinelerini şarj etmek için kullandığımız B Tipi Micro USB 2.0 bağlantısı ile aynı boyutlarda. Fiş boyutu ise 8,4 x 2,6 mm ve hız değeri SuperSpeed+ olarak da bilinen USB 3.1 ile sunulan 10 Gbps düzeyinde.

Başka Avantajları Var mı?
C Tipi USB 3.0 ile 20 volt gerilimde 100 watta kadar enerji sunabileceği için telefonlar, laptoplar, tabletler vs. daha hızlı şarj olacak. Data olarak kullanımında da veri hızlı daha aktif rol üstlenecek. 

Bir önceki yazımız olan Bulut Yedekleme Önemli mi ? Nasıl ve Neden Kullanılmalı? başlıklı makalemizde bulut depolama, Dropbox ve Google Drive hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. hayrettin dedi ki:

    Genel olarak Desktop larda USB3 girişleri de Mavi slot olarak belli güzel paylaşım.

  2. Grand mira dedi ki:

    Type-cli cihazlar şuan üretimde. Yeni bilgisayar alacak olanların dikkate almaları gerekir.

BİR YORUM YAZ