Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Mac’te Malware Koruması Nasıl Sağlanır

Mac’te Malware Koruması Nasıl Sağlanır

Her ne kadar Mac bilgisayarların virüslere karşı korumalı olduğuna dair yaygın bir inanış olsa da, tamamen doğru diyemeyiz. Evet, Mac’ler Windows PC’lere nazaran daha güvenli fakat bu demek değil ki, hiçbir şekilde zararlı yazılımların saldırısına uğramayacaksınız.

Bunun için macOS güvenliğini sağlayan Gatekeeper kullanıyoruz ve malware adı verilen zararlı yazılımlara karşı koruma sağlıyoruz. En başta Gatekeeper’ın ayarlarını yapmak gerekiyor. Bunun için sistem özelliklerinden güvenlik – gizlilik sekmesine girmelisiniz. Ardından genel sekmesinde iki aşamalı güvenliğinizi ayarlayın.

Güvenlik güncellemelerini kaçırmayın
Eğer bilgisayarınıza güncellemeleri manuel olarak indirip yüklemeyi tercih ediyorsanız, muhtemelen daha önce sistem özelliklerinden App Store’da otomatik indirmeleri kapatmışsınızdır. O yüzden ya doğrudan otomatik güncellemeleri açın, ya da sistem veri dosyalarına girerek güvenlik güncellemelerini yükleyin. Bu şekilde macOS, virüslere karşı korumalı hale gelecektir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra Gatekeeper’a koruma izni vermeyi de unutmayın. Ardından bilgisayarınız malware virüslerine karşı çok daha dayanıklı hale gelecektir.

Bir önceki yazımız olan 2017'de Alınabilecek En İyi Kulaklıklar başlıklı makalemizde en iyi kulaklık, en iyi kulaklıklar ve kulaklık tavsiyesi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ