Neden SEO Yapılır?
 1. Anasayfa
 2. Seo

Neden SEO Yapılır?

0

 neden seo

 

SEO Yapmanın Veya Yaptırmanın Amacı Nedir?

Her ne kadar insanlar web sitesiyle uğraşmış olsalarda aslında SEO’yu neden yapmaları gerektiğini bilmeyen çok sayıda insanın da olduğunu söyleyebilirim. SEO yani arama motoru optimizasyonu yapılmasının nedeni anahtar kelimelerle birlikte arama motorlarında ilk sıradaki yerini almaktır. Burasının bir yarış alanı olduğunu biliyoruz dolayısıyla burada yapabileceğiniz her etkili hareket sizi bir adım daha yukarı doğru taşıyacaktır. Bunun içinde arama motorunun sizden beklentilerini karşılamak zorundasınız.

Arama motorları siteleri listeler halinde sıralarken anahtar kelimeler kullanır. Dolayısıyla sizin sitenizin de bir ya da birden fazla anahtar kelimesinin olması şarttır. Bu sıralamalarda anahtar kelimeleri kullandığınız da ise doğru hareket etmeniz gerekiyor. Bunun için doğal yöntemleri kullanmak önemli bir konudur. SEO denildiği zaman iki şekilde ayırmak daha rahat anlaşılması için önemlidir. İki grubu da aşağıda açıklayalım.

Neden SEO Yapılır

İç SEO ve Dış SEO

İÇ SEO: İç SEO internet sitesi içerisindeki anahtar kelimeleri kapsar. Site içerisindeki makalelere linkler verilerek kullanıcının sitede kalma oranının yükseltilmesi sağlanır. Arama motorları siteleri incelerken buna çok önem verir. Hangi sitede kullanıcı daha çok zaman harcıyorsa onu dikkate alır. Bunun içinde sitenizin içindeki gerekli düzenlemeleri ve iç linklemeleri mutlaka yapmak zorundasınız.

DIŞ SEO: Dış SEO denildiğinde ise sizin sitenizin başka siteler tarafından tavsiye edilmesi ve bunun içinde o sitede sitenizin linklerinin bulunması şeklinde değerlendirilir. Dış SEO yapılırken sitenizin anahtar kelimelerinden yola çıkılarak hareket edilmesi gerekir. Bunun içinde planlı hareket şattır. Dış SEO yani backlink alırken de dikkat edilmesi gereken hususların başında sizi tavsiye eden sitenin sizden daha kaliteli olmasıdır.

SEO önemli bir konudur bunun için sitenize Olumsuz Etki Edecek SEO Uygulamaları başlıklı makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Arama motoru sıralamasına etki eden bir takım faktörler vardır. Bu faktörleri ise şu şekilde maddeleyebiliriz.

 1. Domain (sıralama yapılırken domain önemlidir)
 2. Sitenizi temsil edecek olan title. Bu kelimeleri tespit ederken çok iyi analiz etmek gerekir.
 3. Anahtar kelimelerin belirlenmesi
 4. Site içeriklerinde anahtar kelimelerin kullanımı önemlidir. Ancak bu kelimeleri kullanırken fazlasına kaçmamak gerekir aksi durumda spam olarak algılanabilirsiniz.

Yukarıda neden SEO yapılır? Sorusunun yanıtını detaylı bir şekilde vermiş olduğumuzu düşünüyorum. Ancak sizde yorumlarınızı bizimle paylaşarak teknik açıdan bilgilendirmelerde bulunabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir