microSD Kart Nasıl Seçilir? – En İyi microSD Kart Hangisi?
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Donanım

microSD Kart Nasıl Seçilir? – En İyi microSD Kart Hangisi?

0

Bugün her türlü mobil cihazda, fotoğraf kameralarında microSD kartlar olmazsa olmaz konumunda. Telefonlardan tabletlere, aksiyon kameralarından dronelara kadar bu kartlara muhtacız. Dolayısıyla, eğer HD veya hatta 4K bir video kaydı almak istiyorsanız, en iyi microSD karta sahip olmalısınız. Peki nasıl microSD kart seçimi yapılır? En iyi microSD kart nasıl seçilir?

Kapasite
İlki microSDHC oluyor. HC’nin anlamı yüksek kapasite anlamına gelirken, 4-32GB arası bir boyutu kaplıyor. 32GB üstü ise microSDXC oluyor ve bu da artırılmış kapasite anlamına geliyor. Bu kartlar 256GB’a kadar yükseltiliyor. Tabii ki bir microSD kart almadan önce cihazınızın kapasite desteğini de öğrenmeniz gerekiyor.

Hız
Bu konuda yer alan hız standartları şu şekilde:

– Class X
– Ux
– Vc
– Ax

Her çeşitte, X bir rakamı temsil ediyor ve yüksekliğine kartın hızını gösteriyor.

Class
Kartların Classları, yani sınıfları da yazma hızlarını temsil etmektedir. Örneğin Class 6 bir microSD kart, saniyede 6MB veri yazabilmektedir. Buna rağmen, cihazların neredeyse tamamı HD video kaydı için Class 10 kart talep etmekte. Class 10 kartlar daha pahalı olsa da, en iyi seçenek bu.

microsd kart nasil secilir

U Derecesi
UHS sistemi burada devreye giriyor. UHS1 dereceli bir kart, saniyede 104MB’a kadar veri transferi yapabilirken, UHS2’de bu saniyede 312MB’a yükseliyor. Tabii bu microSD kartlardan verim alabilmek için cihazınız da uyumlu olmalı.

Şu anda piyasada bulunan en iyi microSD kartlara örnek olarak da Samsung Evo microSD, SanDisk Extreme Plus microSD, Kingston microSD Action Camera, Transcend High Endurance microSD ve Lexar Professional 633x microSD modellerini gösterebiliriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir