İyi Bir Ekran Kartı Nasıl Olmalıdır?
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Donanım

İyi Bir Ekran Kartı Nasıl Olmalıdır?

1

Herkesin sorduğu sorulardan birisidir ki “İyi bir ekran kartı nasıl olmalıdır“? Donanım teknolojileri her geçen gün o kadar ciddi bir şekilde gelişiyor ki gerçekten hızına yetişmek son derece zor ve insanların bu anlamda çok daha iyi bir şekilde fikir sahibi olması gerekiyor. Türkiye, zaman içerisinde dünyanın en önemli bilgisayar merkezlerinden birisi oldu ve artık markalar yeni geliştirdikleri ürünleri ilk olarak ülkemize göndererek kullanıcıların yorumlarına göre çok daha kaliteli modeller üzerinde çalışmalar yapabiliyorlar. Ekran kartı, bir bilgisayarın en önemli parçalarından birisi olarak dikkat çeker ve özellikle gençler için çok önemlidir.

İyi bir ekran kartı nasıl olmalıdır? Bu sorunun yanıtını aslında bulmak çok da zor değil. Bildiğimiz gibi günümüz oyunlarında ve videolarında o kadar gelişmiş görüntü kalitesi kullanılıyor ki bu görüntü kalitesine birebir uygun şekilde performans verecek ekran kartı modellerini tercih etmek gerekiyor. Zaman içerisinde ekran kartı satışlarında da en etkin ülkelerden birisi olmayı başardık.

İyi Bir Ekran Kartı Nasıl Olmalıdır
İyi Bir Ekran Kartı Nasıl Olmalıdır

Ekran kartı seçimi konusunda son derece dikkatli seçim yapmak gerekiyor ancak hafıza ve bit anlamında muazzam seçenekler tercih edilmelidir. Şuan için ekran kartı görüntü kalitesi konusunda en iyi seçenekler birçok farklı marka yardımı ile bize sunulması gerekiyor. Ekran kartı ile alakalı kavramları inceleyelim.

BİT: Ekran kartının renk kalitesi ile alakalı detaylar anlamına gelir. Bit ne kadar yüksek ise renklerden o kadar kaliteli bir şekilde çözünürlük kalitesi elde etmek mümkün hale gelir. En düşük 128 bit olması günümüz oyunlarını oynamanız için yeterli olur ancak 256 ve 512 bit seçenekleri ultra kalite anlamına gelir.

BELLEK: Bir ekran kartının hafızası ne kadar fazla olursa o kadar iyi olacaktır ve oyun performanslarını kendi içerisinde o kadar iyi bir şekilde ayarlar. 2 GB veya 4 GB en ideal seçenektir.

FAN: Ekran kartı üzerinde ne kadar soğutucu var ise sorun yaşamanız o kadar ileri seviyeye sarkar. Bu da demek oluyor ki çift fanlı ekran kartlarını tercih edin.

DDR: Yeni nesil donanım teknolojileri DDR ile hesaplanır. DDR3 ve üzeri ekran kartları yeni nesil anlamına gelir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 27 Kasım 2014

  En iyi ekran kartı markaları tamam da modeller ile alakalı olarak çok fazla konu okumamıştım. Geçenlerde 768 bit ekran kartı baktım 6,500 TL idi. Konuya yazmadığınız iyi olmuş :) Teşekkür ederim bilgi dolu bu yazı için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir