Bilgisayar Kendi Kendine Reset Atıyor
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Sorunları

Bilgisayar Kendi Kendine Reset Atıyor

8

Her bilgisayar sahibi belli bir dönemde bilgisayarın kendi kendine kapanması gibi durumlar ile karşı karşıya kalmıştır. Bildiğimiz gibi bilgisayar, anakart öncülüğünde ve işletim sistemi kontrolünde olan gelişmiş bir sistem bütünüdür ve zaman içerisinde her teknolojik cihaz gibi sorunların meydana gelebileceği sistemler arasındadır. Kullanıcıların yeni nesil ve eski nesil bilgisayarlarda yaşadıkları ortak sorunlardan birisi de kuşkusuz ki kendi kendine reset atma sorunudur. Bu sorunun bilgisayar terimleri içerisinde birçok farklı yorumu olabilir ve bu yorumlar ile alakalı olarak da bilgi sahibi olabilmeniz için içerik hazırlamayı uygun bulduk.

Bilgisayar kendi kendine reset atıyor ise şayet bunun birçok farklı nedeni olabilir. Bu durum donanımsal ya da yazılımsal olabilir ve sırası ile uygulamanız gereken belli başlı uygulamalar vardır. Bazı bilgisayarlar kapatırken mavi ekran hatası verir ve bazıları ise kesinlikle hata vermeden kendi kendine yeniden başlar. Bu durum bilgisayar başında çalışmak zorunda olan kişiler için çok büyük bir sıkıntı niteliği taşır ve her ne olursa olsun kısa zaman içerisinde çözülmesi gereken sorunlardan birisidir.

Bilgisayar Kendi Kendine Reset Atıyor
Bilgisayar Kendi Kendine Reset Atıyor

Bilgisayarın Kendi Kendine Reset Atmasının Nedenleri

Bu sınıf altında birçok farklı nedeni inceleme şansına sahip olabiliriz. Bir bilgisayar uzmanı bunun neden kaynaklı olduğunu baktığı zaman ufak tefek hareket ile anlayabilme becerisine sahiptir ancak bu bilgisayarın sorununu bizzat kendiniz anlamak ve çözüme kavuşturmak istiyorsanız meşakkatli bir süreç sizleri bekliyor desem yanılıyor olmam. Bu konu ile alakalı olarak kısa bir zaman dilimi içerisinde online ortamda ki en nitelikli bilgiyi sunma amacındaydık ve aşağıdaki bilgileri sizler için derledik.

 1. Öncelikle bilgisayarınıza bulaşan bir virüs tehdit oluşturabilir. Bilgisayarınızı kaliteli bir virüs programı ile tamamen taratın ve sorunları çözün. Bu işlemin ardından sorun devam ediyorsa donanımsal bir sorun olma ihtimali yüksektir.
 2. İşletim sistemi ile alakalı çıkabilecek sorunlardan da bu gibi sorunların meydana gelmesi ihtimali yüksektir. İşletim sistemi çökmüş ise bilgisayar kendi kendini başlatabilir ancak bu gibi durumlarda genellikle mavi ekran hatası alırsınız.
 3. Anakart hasar gördü ise de bu sıkıntı meydana gelebilir ve bilgisayarınızın anakart parçasının kısa zaman içerisinde değiştirilmesi durumu ortaya çıkabilir.
 4. İşlemcinin aşırı ısınması yine bilgisayarın işlemleri yeniden başlatması ve rahatlaması açısından tekrar eden bir unsur olarak da dikkat çeker ve çok önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (8)

 1. 20 Aralık 2014

  gerçekten teşekkürler fanı temizletip, işlemci macununu değişince problem düzeldi.

 2. 21 Aralık 2014

  Bence Apple’ın mac bilgisayarları dışında bu microsoft bilgisayarlarında genel bir sorun gayet açıklayıcı bir makale olmuş teşekkürler.

 3. Benim başıma en çok ısınma sebebiyle olan reset geliyor. Çareyi kasayı açıp temizlemekte buldum. Bir de senede bir kere işlemciyi açıp altındaki macunu yeniliyorum. Düzeliyor sonra bir süre bişey olmuyor. İçindeki tozları da alıyorum arada bir. Çok ısınması iyi değil bilgisayarın zaten. Ömrü azalır makinenin. Siz ne düşünüyorsunuz? Ben böyle bir çözüm buldum.

 4. Benimde başıma gelmişti reset atarken mavi ekran hatası veriyorsa eğer oarada ip ucu olacak kodlar bulunuyor benim sorunum RAM lerdenmiş birşek sebepden reset atabiliyor bilgisayar.

 5. beyler valla benim bilgisyarımın mavi ekran hatasi alıyor + ama oyunlarda 2 dk dayanıyor kasıyor sıkıntısı ne olabilir bunun + macunu falan es geç kasayı baştan sonra kadar formatladım ve cc cleanerle temzliyorum az dayanıyor sonra gidiyor sıkıntısını bilenler yazar

 6. Benim Bilgisayarda Açıldıktan 5 Dk Sonra Kendine Reset Atıyo Nedeni Ne Olabilir ?

 7. Slm bilgisayarimi bir kaç aydir hiç açmamiştim şimdi açtim calişiyor 5 saniye sonra kapaniyor ve hemen geri calişiyor surekli bu şekilde yardimlarinizi bekliyorum lutfen

 8. bilgisayarı normal başlattığımda reset atıyo ama ağ ile güvenli modda başlattığımda hiç bişey olmuyo sebebi nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir