Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Masaüstü Bilgisayarların Sorunlarını Geride Bırakın, Monster İmzalı Laptop’larla Tanışın!

Masaüstü Bilgisayarların Sorunlarını Geride Bırakın, Monster İmzalı Laptop’larla Tanışın!

Toplama bilgisayarlar, birçok bilgisayar ve oyun tutkununun ilgisini çekiyor. Her bir köşesinden RGB LED aydınlatmalar yayılan bilgisayar kasaları, bu kasaların içinde âdeta “Ben de buradayım!” diye seslenen, neredeyse tamamı LED’lerle donatılan anakartlar, bellekler, ekran kartları, işlemci soğutucuları ve fanlar, doğal olarak oyuncuları cezbediyor. Fakat iyi bir oyun deneyimi yaşamak ve profesyonel çalışmalarını güçlü bir bilgisayarda sürdürmek isteyenler, masaüstü yapısındaki oyuncu bilgisayarlarının öteki yüzüyle çok geçmeden karşılaşabiliyor.

İşlemci Soğutucular, Kullanıcıları Çileden Çıkarabiliyor

Oyunculara yönelik üretilen ve özel soğutma sistemleri içeren laptop modellerinin aksine toplama masaüstü bilgisayarlarda her bir bileşen, kullanıcının gereksinimleri ve bütçesi çerçevesinde ediniliyor. Kesenin ağzını biraz daha fazla açabilenler ise başta işlemci soğutucusu olmak üzere donanım bileşenleri ve aksesuarlarında üst segment çözümleri satın alabiliyor. Ne var ki alınan ekipmanlar, üst düzey olsa da karşılaşılan senaryolar, her zaman o kadar da sorunsuz olmuyor. Bilgisayarındaki işlemcisinin yük altında daima serin çalışmasını isteyen hemen herkes, ya kule tipi işlemci soğutucularına ya da kapalı devre sıvı soğutma sistemlerine yatırım yapıyor. Kule tipi soğutucular, performans bakımından memnun edici olsa da montaj aşamaları, kullanıcıları epey yorabiliyor. Özellikle, neredeyse Micro-ATX bir anakaratın büyük bölümünü kaplayan, metal yapraklardan oluşan devasa plaka ve ona takılı olan fan-fanlar, sabit duran bir kasa için büyük bir sorun teşkil etmese de iş kasayı taşımaya geldiğinde sıkıntılı süreçler başlıyor. Ağırlığı 2 kilograma yaklaşan işlemci soğutucular, dikey durumdaki anakarta ciddi bir baskı uyguluyor ve özellikle kasanın taşınması sırasında anakartta kılcal çatlaklar oluşmasına sebebiyet verebiliyor. Bunun önüne geçmek isteyen kullanıcılar ise oldukça zahmetli soğutucu sökme ve yeniden takma işlemlerine girişiyor.

Oyuncular için sunulan laptop modelleri ise böylesi sorunlarla kullanıcıları karşı karşıya bırakmıyor. Kendi içinde özel bir soğutma mekanizması bulunan laptop’lar, bir ya da daha fazla sayıda fan ve doğrudan işlemci gibi önemli bileşenlere temas eden bakır ısı dağıtıcı borularla, sistem bileşenlerinin oyun esnasında bile serin çalışmasını sağlıyor.

Sıvı Soğutma Sistemleri, Pratikte Güzel Fakat Uygulamada Sınıfta Kalabiliyor

Bilgisayar donanım ve aksesuar markalarının geliştirdikleri kapalı devre sıvı soğutma sistemleri de kendi bilgisayarını kendi toplayan kullanıcıların öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. İşlemciye temas eden bir mekanizma, bu mekanizmadan uzanan boruların ulaştığı radyatör ve radyatöre takılı fan-fanlardan oluşan sıvı soğutma sistemleri, işlemcinin yüzeyindeki ısıyı sıvı yardımıyla azaltıyor. Pratikte oldukça başarılı olan ve 120 mm’lik bir fan ve radyatör ikilisiyle bile güçlü işlemcilerin sıcaklıklarını dizginleyebilen sıvı soğutma sistemleri, maalesef, kurulumlarından bir süre sonra arızalanmalarıyla tanınıyor. Sıvı soğutma sistemlerinde karşılaşılan en önemli problem, pompa arızaları oluyor. Genellikle işlemciyle temas durumundaki parçanın iç kısmına yerleştirilen ve çalışmamaya başladığını, radyatöre iletilmesi gereken sıvının hareketsiz kalıp işlemci sıcaklık değerlerinin tehlikeli değerlere ulaşmaya başlamasıyla belli eden pompa, tamiri mümkün olmayan parçalar arasında bulunuyor. Sıvı soğutma sistemlerinde görülen bir diğer can sıkıcı durum, kapalı devre içindeki sıvının yapısının oluşan korozyon nedeniyle değişmesi ve pompanın sıvıyı bu nedenle radyatöre iletmemesi oluyor. Çok zahmetli ve bütçe yorabilecek süreçlerin sonrasında sıvı değişimi-iç mekanizma temizlenmesi mümkün olsa da sıvı soğutma sistemleri, bilgisayarın belirli bir süre çalıştırılamamasına zemin hazırlıyor.

Laptop modellerinde ise ekstrem durumlar haricinde sürdürülebilir olan ve en az sorun çıkaran geleneksel soğutma sistemlerine yer veriliyor. Yüksek kaliteli ve devir hızlarını işlemcinin sıcaklık değerlerine göre otomatik değiştirebilen fanlar, sıvı soğutma sistemleri gibi sorunları herhangi bir şekilde çıkarmıyor.

Geliştirdiği oyuncu laptop’larında daima en güncel donanım bileşenlerine ve en iyi soğutma çözümlerine yer veren Monster Notebook; Abra, Tulpar ve Semruk serilerinden oyuncu bilgisayarlarıyla Türkiye’deki oyuncuların beğenisini kazanıyor. Monster laptop modelleri, işlemci soğutucu temizlenmesi de dâhil olmak üzere ömür boyu ücretsiz bakım hizmeti ve satın alım aşamasında donanım özelleştirmesi gibi ekstralarla dikkat çekiyor. Siz de toplama masaüstü bilgisayarların performansını, iş bilgisayarı boyutlarındaki oyuncu laptop modelleri ile deneyimlemeyi hedefliyorsanız vakit kaybetmeden Monster ile tanışın!

Bir önceki yazımız olan Windows’u Hızlandırma Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ