Kariyerinize Katkı Sağlayacak Sosyal Ağ Siteleri
 1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya

Kariyerinize Katkı Sağlayacak Sosyal Ağ Siteleri

0

Sosyal Ağların Önemi ve Kariyer

Facebook, popülerleşmesi ile beraber dünya üzerinde birçok durum değişime uğradı. Bunlardan şüphesiz en büyük etkilenen ekonomi sektörü ve iş sektörü oldu. Eskiden işe alımlar yapıldığı zaman iyi bir kariyer ya da kişinin okuduğu okul yeterli olabiliyordu. Sonrasında mülakat yapıldığı zamanlarda, yaratıcı ve jenerik fikirleri olan kişiler işe alınmaya başladı. Lakin sosyal ağların popülerleşmesi ile beraber artık düzen tamamen değişmiş oldu. Günümüzde iş alımları gerçekleşirken, kişinin sosyal ağ hesapları kullanımı incelenmektedir. Kişi sosyal ağları ne denli etkin kullanıyor. Ne denli paylaşımda bulunuyor. Paylaşımları ne yönde gerçekleşiyor gibi birçok kriteri ele aldıktan sonra iş alımınızda etkili bir karar alınmasını sağlamaktadır. Facebook gibi popüler sosyal ağların yanında sadece kariyer ve iş hayatınıza yönelik konsept sosyal ağlar bulunmaktadır. Bu sosyal ağları kullanmanız dahilinde iş hayatınızda oldukça olumlu bir profil görünümü sağlayacağı yadsınamaz bir gerçeklik. İşte kariyerinize etki edecek sosyal ağ siteleri!

Linkedin

Tamamen iş sektörüne yönelik bu sosyal ağ, ilgili olduğunuz ya da mensubu olduğunuz iş alanında bulunan etkin kişi ve kurumlar ile iletişime geçmenize olanak sağlıyor. Günümüzde şirketler ve şirketlerin üst düzey yöneticileri ile iletişime geçmek zor olabiliyor. Çünkü kişilerin ve şirketlerin yoğun programları kişilerin iletişim hakkını kısıtlamaktadır. Lakin linkedin sitesinde bu tür kişilere ulaşarak kariyerinizde kazanımlara yol açabilirsiniz.

Github

Özellikle bilgisayar alanında bir işte çalışıyorsanız kullanmanız gereken yegane sosyal ağ sitesi Github olmalıdır. Burada paylaşacağınız projeler ve kod örnekleri, kariyerinizde oldukça önemli bir adım taşı olacaktır. Bugün birçok bilişim şirketi iş alırken, işe alacakları kişiden github profillerini istemektedir.

Deviantart

Tamamen görsel sanatlar üzerine kurulmuş bu sosyal ağ portalında, iş yetenekleriniz ile ilgili paylaşımlarını yaparak kişisel portföyünüzü oluşturabilirsiniz. Özellikle grafiker olan kişilerin kullandığı bu portal birçok iş kapısının önünü açmaktadır.

Google Plus

Google, sosyal ağ dünyasında geri kalmamak adına hazırladığı Plus portalı, Facebook ile benzerlik gösterse de daha elit ve keyifli bir ortam sunmaktadır. Burada bulunan gruplar sayesinde iş alanınızda ortak kişileri bulabilir ve iş deneyimleri paylaşma konusunda ortak bir platform olma yolunda ilerliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir