Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

SEO İçin 6 Faydalı İpucu

  • 22 Mayıs 2017
  • 2.726 kez görüntülendi.
SEO İçin 6 Faydalı İpucu

Bir internet siteniz var ve güzel bir ürün veya içerik ürettiğinize inanıyorsanız, bu yaptıklarınızın başka kişilere ulaşabilmesi için bir takım arama motoru optimizasyonu ayarları yapmanız gerekmektedir.

Web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’lerde) görülebilmesi için, çeşitli arama motorları tarafından belirlenen kurallara uymanız gerekir. İnsanlara aradığı bilgiyi bulmalarına yardımcı olmak için Google ve diğer arama motorları kullanılmak üzere hazır bulunurlar. Bu görevi yerine getirmek için, arama motorları, tıkladığınız web siteleri hakkında bilgi toplar. Kullanıcıyı en çok hangi etmenin çektiğini ve en çok çekici olan bilgiyi belirler.

Bu kurallar yıl boyunca değiştikçe ve geliştikçe, web sitenizi SERP’lerin en üst sıralarında tutmak için sürekli olarak adapte olmanız gerekir.

1. Şema Biçimlendirme kullanın

Arama motorları sitenizi nasıl görürse, sıralamada en önemli üçüncü faktördür . Bir şema kullanmak arama motorlarının sitenizi sizin ve kullanıcılarınızın gördüğü şekilde görmesini sağlar.

Şema işaretlemesini kullanarak, Google sonuçlarındaki hızlı cevaplar ve özel arama sonuç ekranını da doğru bir şekilde görünürsünüz. Yemek tarifleri, videolar, yerel işletmeler, incelemeler, filmler, TV şovları veya diğer popüler bilgiler aradığınız zaman özel arama sonuç ekranlarını görebilirsiniz . Özel arama sonuç ekranları, kullanıcıların yanıtları hızlı bir şekilde bulmalarına yardımcı olur; onlara, ek içerik için sayfaya bağlantıyı tıklama fırsatı verir. Bu nedenle sayfanızı şema biçimlendirme yapısına göre hazırlarsanız eğer seo açısından oldukça faydalı olacaktır.

2. Sesli Aramayı Etkinleştirin

Mobil kullanımın artması ve zamanın geçerliliği ile beraber kullanıcı da oluşan rahatlık hissine önem veren etkenlerden biri de sesli arama özelliğidir. Sesli aramaları sitenize ekleyerek kullanıcıya kolaylık sağladığınızı gören arama motorları sitenizi üst kısımlara taşıyacaktır.

3. Sitenizi Hızlandırın

Hızlı bir siteyi takdir eden kullanıcılar sadece kullanıcılar değildir. Arama motorları hızları da hesaba katarlar. Hızlı kontrolleri çalıştırın ve sayfa yükleme sürelerini yavaşlatan gereksiz özellikleri veya verileri kaldırın.

4. SERP’lerdeki Değişikliklerden Yararlanın

Google son iki senedir bir çok algoritma değişikliği yaparak site sahiplerini bilgilendiriyor. Sizde bu güncellemeleri takip ederek sitenizi bu yapıya uygun bir hale getirin.

5. “https” Sertifikasına Geçiş Yapın

Siteniz hâlâ “http” kullanıyorsa, kullanıcılarınızın bilgilerini tehlikeye atıyor olabilirsiniz. Temel iletişim bilgilerini yalnızca isteseniz bile, kullanıcılar “http” sitesindeki ayrım konusunda ihtiyatlı olabilirler.

Müşteriler alım yapıyorsa, modası geçmiş bir siteyi korumak tamamen söz konusu değildir. Arama motorları da bu basit güncellemeyi takdir ediyor ve arama sonuçlarında birden fazla noktayı anında taşıdığınızı görebilirsiniz.

6. Tüm Büyük Arama Motorları için Optimize Edin

Google, internet arama hacmine hakim olduğu için çoğu SEO ipucu ile ilgili bilgiler, google arama motoru üzerine kuruludur. Lakin google dışında, birçok kişi Bing ve Yahoo kullanıyor. Bu yüzden seo ayarlamalarınızı yaparken diğer arama motorlarını es geçmeyin.

Bir önceki yazımız olan En İyi Seo Firmaları başlıklı makalemizde seo, seo firmaları ve seo fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ