Joomla Güvenlik Sorunları
 1. Anasayfa
 2. İçerik Yönetim Sistemleri

Joomla Güvenlik Sorunları

0

İçerik yönetim sistemleri içerisinde Joomla güvenlik sorunları bakımından en çok ön plana çıkan sistemlerden birisi olmuştur. Henüz Wordpress sistemi ortada yokken hazır tasarımlar çıkarabilmek ve ciddi anlamda kaliteli ürünler ortaya çıkarabilmek için Joomla sistemi olmazsa olmazlar arasındaydı. Her sektör için farklı tema seçenekleri ve geliştirilebilir altyapısı sayesinde çok tercih edilen bir sistemdi. Ancak o zamandan bu zamana süregelen en büyük sorunlardan birisi de sistemin içerisinde kullanıma bağlı olarak kendi kendine oluşan güvenlik açıklarıydı. Bu sorun hala günümüz sitelerinde de mevcut diyebiliyoruz.

Joomla güvenlik sorunları ile alakalı olarak internet üzerinde o kadar fazla şikayet konusu var ki aslında bunların çetelesini tutmak dahi son derece güç. Zamanla geliştiricilere bu açıklar ile alakalı olarak iyi niyetli yazılımcılar bilgi sunsa da bir tarafı düzeltirken diğer tarafı bozmak gibi bir huyları var sanıyorum. Joomla altyapısı ile geliştirilen web sitelerinin her zaman için güvenlik açıkları bakımından riski bulunur ve bu durum kabul edilemez bir durumdur.

Joomla Güvenlik
Joomla Güvenlik

Joomla güvenlik açıları ile alakalı olarak en bilindik sorun “İnjection Açığı” olarak tabir ettiğimiz doğrudan veritabanı sorunu demektir. Bu açık, bir web sitesinin tüm verilerini ele geçirmek için ve aynı zamanda o web sitesi aracılığı ile sunucu içerisinde ki tüm diğer web sitelerine ulaşabilmek için kötü niyetli yazılımcılara bir nevi açık kapı bırakır. Sitenin içerisine zaman içerisinde eklediğiniz resimlerde dahi en ufak bir KEYLOGGER parçası var ise bu zaman içerisinde sitenizin bir kabusa dönüşmesi anlamına geliyor.

Bununla birlikte web sitenizin güvenliği amacı ile kurduğunuz eklenti modüllerinde de açıklar olduğundan dolayı günümüzde en az tercih edilen içerik yönetim sistemi Joomla olmuştur. Bundan 10 sene öncesinde piyasada ki sitelerin %80 gibi bir kısmı Joomla ile yapılmışken şimdi bu rakam kendisini Wordpress safhasına devretti. Joomla sistem kullanacaksanız eğer bunun için DDOS korumalı bir sunucu sizler için en iyi seçenek olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir