1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya

Facebook Mesajlarınızı Şifrelemek İster misiniz ?


0

Tarayıcı üzerinden kullandığımız Facebook konuşmalarının başkaları tarafından okunmasını istemiyorsanız bir eklenti ile artık mümkün. Mesajlarınızın istediğiniz kısmını şifreleyerek başkalarının görmesini engelleyebilirsiniz. İstediğiniz zaman şifreyi pasif hale getirip içeriği görüntüleyebilirsiniz.

Sosyal ağlar denildiğinde akıllara dünyanın en büyük sosyal ağı facebook gelir. Bu yüzden firma yada geliştiriciler facebook üzerinden birşeyler yapmaya çalışıyor. Bu geliştirmelerden biriside şifreleme eklentisi.

Facebook üzerinden hepimiz arkadaşlarımızla, dostlarımızla, sevgililerimizle konuşuyoruz fakat bazen başkalarının görmesini istemediğimiz özel durumlar olabilir. Yada önemli bilgiler. Sosyal medyanın sohbet ağı oldukça pratik olduğundan genelde kimlik numaralarımızdan, banka numaralarımızı hatta şifrelerimizi bile yazıyoruz.

İngiltere asıllı bir geliştirici tarafından tasarlanmış olan Crypter isimli eklenti ile Facebook mesajlarınızı bir şifre ile şifreleyebiliyorsunuz.

 

Kullanımı ise oldukça kolay. Şifrelemek istediğiniz mesajınızı tıklayarak şifreleyebiliyorsunuz. Şifreyi çözmek içinde anahtarı tıklayıp şifrenizi girerek açıyorsunuz.

Belirlediğiniz ana şifreyi bilmeyen kişi mesajlarınıza kesinlikle ulaşamıyor. AES algoritması ile şifrelenen mesajlarınızın kırılması için ise süper bilgisayarlara ve tabi ki süper bilgilere sahip olmanız gerekmektedir.

Bahsettiğimiz şifreleme eklentisi şuan için sadece Mozilla Firefox ve Chrome için mevcut durumda. Fakat yakın zamanda bütün tarayıcılarında bu eklentiye sahip olacağı kesin gibi bir durum.

Ayrıca geliştirici yaptığı duyuruda mobil uygulamanın da geliştirilme aşamasında olduğunu belirtti.

facebook-mesaj-sifreleme

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir