Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Facebook Mesajlarınızı Şifrelemek İster misiniz ?

Facebook için geliştirilen bir eklenti sayesinde artık facebook mesajlarınızı şifreleme yöntemiyle koruyabileceksiniz. Bütün detayları sizlerle videolu bir şekilde paylaşıyoruz.

Facebook Mesajlarınızı Şifrelemek İster misiniz ?

Tarayıcı üzerinden kullandığımız Facebook konuşmalarının başkaları tarafından okunmasını istemiyorsanız bir eklenti ile artık mümkün. Mesajlarınızın istediğiniz kısmını şifreleyerek başkalarının görmesini engelleyebilirsiniz. İstediğiniz zaman şifreyi pasif hale getirip içeriği görüntüleyebilirsiniz.

Sosyal ağlar denildiğinde akıllara dünyanın en büyük sosyal ağı facebook gelir. Bu yüzden firma yada geliştiriciler facebook üzerinden birşeyler yapmaya çalışıyor. Bu geliştirmelerden biriside şifreleme eklentisi.

Facebook üzerinden hepimiz arkadaşlarımızla, dostlarımızla, sevgililerimizle konuşuyoruz fakat bazen başkalarının görmesini istemediğimiz özel durumlar olabilir. Yada önemli bilgiler. Sosyal medyanın sohbet ağı oldukça pratik olduğundan genelde kimlik numaralarımızdan, banka numaralarımızı hatta şifrelerimizi bile yazıyoruz.

İngiltere asıllı bir geliştirici tarafından tasarlanmış olan Crypter isimli eklenti ile Facebook mesajlarınızı bir şifre ile şifreleyebiliyorsunuz.

 

Kullanımı ise oldukça kolay. Şifrelemek istediğiniz mesajınızı tıklayarak şifreleyebiliyorsunuz. Şifreyi çözmek içinde anahtarı tıklayıp şifrenizi girerek açıyorsunuz.

Belirlediğiniz ana şifreyi bilmeyen kişi mesajlarınıza kesinlikle ulaşamıyor. AES algoritması ile şifrelenen mesajlarınızın kırılması için ise süper bilgisayarlara ve tabi ki süper bilgilere sahip olmanız gerekmektedir.

Bahsettiğimiz şifreleme eklentisi şuan için sadece Mozilla Firefox ve Chrome için mevcut durumda. Fakat yakın zamanda bütün tarayıcılarında bu eklentiye sahip olacağı kesin gibi bir durum.

Ayrıca geliştirici yaptığı duyuruda mobil uygulamanın da geliştirilme aşamasında olduğunu belirtti.

facebook-mesaj-sifreleme

Bir önceki yazımız olan Geçmişten Günümüze Facebook başlıklı makalemizde facebook, mark zuckerberg ve Mobil Facebook hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ