Cryptolocker Virüsünü Temizleyin, Şifreli Dosyaları Açın!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Sorunları

Cryptolocker Virüsünü Temizleyin, Şifreli Dosyaları Açın!

0

Geçtiğimiz günlerde bahsettiğimiz Cryptolocker virüsü ile birkaç alternatif yöntem çıkarıldı. Virüsün işleyiş algoritması üzerinden çıkılan yolda yapılan ters işlem başarı gösterdi. Cryptolocker virüsünü nasıl temizlerim? Cryptolocker virüsünden nasıl kurtulurum? Cryptolocker virüsü nedir? Cryptolocker şifrelenmiş dosyaları nasıl açarım? Bütün sorularınızın cevabını buradan bulabilirsiniz.

Cryptolocker Virüsü hakkında öncelikle bilgi almak isterseniz ve virüsün görsellerine ulaşmak isterseniz aşağıdaki makale linklerini okuyabilirsiniz.

TTnet ile gelen e-postalar
Turkcell ile gelen e-postalar

Çözüm yöntemleri form değiştirmemiş yani güncellenmemiş cryptolocker üzerinde %100 çözüm göstermiştir. Burada virüsü temizlemek basit bir işlem fakat şifrelenmiş .encrypted uzantısına sahip olan bu dosyaları şifreden kurtarmak biraz zahmetlidir. Önceki cryptolocker virüslerinde AES-256-bit gibi çok güçlü ve çözümlemesi inanılmaz zor bir şifre algoritması kullanıyordu. Eğer aynı algoritmadaysa bu yöntemi kullanabilirsiniz demektir.

Cryptolocker virüsünü nasıl temizlerim?
Norton Power Eraser ile bilgisayarınızı öncelikle taratın. Peşinden Dr. Web Curelt ile bilgisayarınızı taratın. Bilgisayarınızın virüslerden tamamen arındığından emin olmamız için piyasanın önde gelen antivirüs programlarından birisi olan Malwarebytes ile bilgisayarınızı taratın. Dikkat etmeniz gereken şey bu programların güncel olmasıdır. Çünkü güncel versiyon antivirüsler bu tür virüsleri tanıyabilmektedir. Neden 3 farklı antivirüs programı önerdiğimize gelince, Cryptolocker’in form değiştirmesi durumunda işi garantiye almaktır.

 

Cryptolocker ile şifrelenen dosyaları nasıl açarım?

Cryptolocker virüsünün şifrelediği dosyalar dediğimiz gibi AES-256 ile korunur. Bu tür dosyalar KEY olmadan açılmazlar. Piyasaya sürülmüş çok fazla aynı isimde virüs olduğundan TTnet Fatura e-postaları ile gelen virüsün tehlikesini önlememekle birlikte işe yaramamaktadır.

 

Kaspersky RANSOMWARE DECRYPTOR ile Şifreleri Çözmek
Firma ve Hollanda polisi ortak çalışarak bir veritabanı oluşturmaktadır. Elde edilen veritabanında 14.000 den fazla anahtar mevcut. Bunlardan birisi sizin şifreli dosyanızı çözebilir. Her ne kadar işe yarayacak belli olmasa da denemekte fayda var.

 1. Şifre çözme uygulamasını buradan indirebilirsiniz.
 2. Şifre çözme uygulaması .zip dosyadır. Zip dosyasını genişletin.(CoinVaultDecryptor.zip)
 3. CoinVaultDecryptor.zip dosyası içerisindeki CoinVaultDecryptor.exe dosyasını çalıştırın
 4. C:\ sürücüsüne Sifreli adında bir klasör açın ve şifreli dosyalarınızı bu klasöre kopyalayın.  Dosyaların uzantısı değişebilir, örneğin  .encrypted, olduysa bu uzantıları silin. Dosyalar resim.jpg, dokuman.doc gibi olmalıdır.
 5. Kaspersky CoinVaultDecryptor ‘un ilk ekranda Change Parameters bölümüne tıklayın.
 6. Object to scan bölümünde Folder with encrpted files seçeneğini tıklayın.
 7.  Okey deyin
 8. Start Scan seçeneğini tıklayın
 9. Warning! ekranında Continue butonuna basın.
 10. Klasöre gözat ekranında Sifreli veya hangi ad ile oluşturduysanız şifreli dosyaları barındıran klasörü seçin.
 11. Tamam deyin.

Kaspersky uygulaması dosyalarınızı taradıktan sonra veritabanında size ait bir key varsa çözecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir