Cryptolocker TTnet İle Saldırıyor!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Sorunları

Cryptolocker TTnet İle Saldırıyor!

0

Cryptolocker virüsü ile son zamanlar büyük şirket isimleri adı altında dolandırılan insanların sayısı arttı. Cryptolocker virüsü TTnet başta olmak üzere Turkcell gibi markalar aracılığıyla da saldırıyor.

Cryptolocker Virüsü Nedir ?
Bu virüs bilgisayarlarınıza mail aracılığıyla bulaşıyor. TTnet üzerinden gelen bir fatura bilgilendirme mailinde fatura tutarını gördüğünüz zaman panikleyip detaylı bilgi almak istiyorsunuz. Ve bağlantıyı tıkladığınız anda sizin bilgisayarınıza inen bu virüs bilgisayarınızda ki bütün dosyaları güçlü bir şifre ile kilitliyor. Ayrıca bilgisayara bağlı bulunan hardisk, tablet, telefon gibi taşınabilir cihazlar o an bağlıysa onlarda doğrudan etkileniyor. Artık resim, video, dosyalar hepsi şifreli ve kullanım dışı.Cryptolocker Virüsü

Yukarıda görmüş olduğunuz gelene virüslü bir mail örneğidir. İlk bakıldığında TTnet tarafından gönderilmiş olduğu görülmektedir. Fatura tutarı dikkatinizi çekiyor ve hemen tıklıyorsunuz. Neticede TTnet göndermiş bilinmeyen bir mail izlenimi vermiyor. Dolayısıyla tıklama oranı elbette yüksek oluyor. Tıkladığınızda sayfa borç detaylarının bilgisayarınıza indiğini düşünüyor ve indirilmenin tamamlanmasını birkaç saniye bekliyorsunuz. O geçen süre Cryptolocker virüsünün bilgisayarınızın ve bağlı taşınılabilir cihazlarınızı şifrelemek ile geçiyor. Artık geçmiş olsun diyebiliriz. Bütün dosyalar şifrelendi. Şifrelenen dosyaları açmaya çalıştığınızda ise karşınıza aşağıda görmüş olduğunuz uyarı gelmektedir!

cryptolocker

Bu mesajı aldıysanız olay bitmiştir. Bilgisayarınızda ki bütün dosyalar şifrelenmiş demektir. Bu virüsü yayanlar ”şifre çözme yazılımını satın almak için tıklayınız” şeklinde bir irtibat noktası sunuyorlar. Virüsü bulaştırdıkları gibi panzehirini de satıyorlar! İşte bu noktada dolandırıcılık olayı başlamış oluyor. Eğer iyi bir araştırmacıysanız ve bilgisayardan, internetten anlıyorsanız bu virüsten kurtulabilirsiniz. Bunun için çözüm videoları internette fazlasıyla mevcut. TTnet adını kullanarak kullanıcılara ulaşan bu virüs hakkında şirket geçtiğimiz günlerde kullanıcılarına bir mail göndererek durumu izah etti. Tüm kamu kurumları, kuruluşlar ve özel şirketler, bireyseller bu virüsten etkilenmiştir. Birçok kişi çareyi formatta buldu. Bilgisayar kullanmasını pek bilmeyenler olduğunu varsayarsak format işinde patlama olduğunu söylemek mümkün.

Bu virüsten kurtulmak için yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgi için bir başka makale ile sizlerle buluşacağız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir