Cryptolocker Turkcell İle Saldırıyor!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Sorunları

Cryptolocker Turkcell İle Saldırıyor!

0

İnternetin hızlıca yayılan virüsü olan Cryptolocker kurumsal firmaların kimlikleri adı altında yayılmaya devam ediyor. Bir önceki makalemizde TTnet aracılığıyla nasıl saldırdıklarını yayınlamıştık. Bu sefer Turkcell üzerinden nasıl saldırdıklarını sizlerle paylaşacağız.

TTnet üzerinden nasıl saldırdıklarını okumak için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz. Öncelikle Cryptolocker virüsünü tekrar hatırlatalım. Bu virüs size kurumsal bir firma tarafından gönderilmiş mail olarak gelmektedir. Siz bir güvenilir olarak gördüğünüz bu kurumsal firmanın mailini açarsınız ve orada size borcunuzun olduğunu görürsünüz. Dikkatler borç üzerinden çekiliyor. Buraya kadar her şey normal ilerliyor. Sonra siz borç dökümanını sorgulamak için bağlantıyı açarsınız ve burada Cryptolocker virüsü işleme başlar bilgisayarınızda ne kadar döküman varsa hepsini şifreler. O an bilgisayarınıza bağlı ne kadar tablet, telefon, harici varsa hepsini etkiler. Böyle bir virüsten bahsediyoruz.

Turkcell aracılığıyla saldırılmasından bahsetmek gerekirse, Turkcell adı altında bir mail alırsınız.  Konu borç üzerinden dikkat çekildiğinden ”Turkcell Faturası” görünümlü bir mail alırsınız ve dikkat çeken bir borç miktarınızın olduğu göze çarpar. Nasıl bu kadar borç olur diye tıklarsınız. Kim olsa tıklar. Neticede kurumsal ve güvenirliğini kazanmış bir firma size mail gönderiyor.

turkcell-fatura-virusu-nasil-bulasir

Bir önceki makalemizde TTnet demiştik şimdide Turkcell. Aslında PTT aracılığıyla da gelen mailler var. Dikkatinizi çektiyse hep büyük kurumsal firmaların isimleriyle saldırıyorlar. Bu elbette bir tesadüf değil. Çünkü güvenliğinden pek şüphe duymadan tıklamak daha garanti. Bu ve benzeri kurumsal siteler aracılığıyla Cryptolocker virüsü çığ gibi büyüyor. Bizlerden size tavsiye bu tür durumlarda çok dikkatli olmanız. Örneğin TTnet, PTT veya Turkcell online hizmetleri kullanmak için hesap alın ve bütün işlemlerinizi oradan halledin! Size mail gelse de silip geçin. Alternatif olarak müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Piyasada birçok antivirüs programı var bunları ihmal etmeyin. Cryptolocker için şuana dek bilinen bir antivirüs programı mevcut değil.  Bu virüsü yediyseniz alacağınız uyarı aşağıda gördüğünüz resimin aynısıdır.

cryptolocker

Görüldüğü üzere dolandırıcı hackerların kurbanısınız. Bozdular ve şimdi tamiri için sizden ücret talep ediyorlar. Google indexinde Cryptolocker virüsünden kurtulmanın yollarını search edebilirsiniz. Format atmakta çözüm ama dosyalarınızı kurtarmayı deneyin öncelikle.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir