Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Hakkında Bilgi
 1. Anasayfa
 2. Bilişim

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Hakkında Bilgi

0

Gelişen teknoloji ile beraber, artık hayatımızın odak noktalarından biri bilişim konusu oldu. Gittiğimiz hastaneden, oturduğumuz kafeye, davalarımızı gördüğümüz adliyeden, eğitim gördüğümüz okullara kadar hayatın her alanında bilgi işlem, bilişim teknolojileri kullanılmaktadır. Bu teknolojilerin yönetilmesi uzmanlık gerektiren işler olup ülkemizde kalifiyeli eleman ihtiyacı da bolca hissedilmektedir. Bu konuda bilgisayar mühendisleri yetersiz kalmaktadır. Çünkü ne kadar iyi yazılımcı veya ağ uzmanı olsalar dahi bu işin pazarlaması en büyük payı oluşturmakta olup bu tür sistemlerinin projelerinin yönetilmesi gerek. Bu durumu yıllar öncesinde gören Amerika gibi gelişmiş ülkeler seneler önce Management Information Systems adında bölüm kurup üniversitelerde ders olarak gösterdiler. 90’lı yılların sonunda ülkemize gelen bu bölüm 2010’lı yıllardan sonra çok büyük ivme kazandı.

Ülkemizde Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü olarak geçen bölüm, amaç olarak öğrencilerin mezun olduğu zaman, bir yazılımcı kadar yazılım bilecek ve bir işletmeci kadar işletmeyi iyi bilecek proje yöneticileri yetiştirmektir. Bu kapsamda hazırlanan içerikler yeteri seviyede olmasa dahi tatmin edecek seviyede gelişmeler yaşanmaktadır. Ülkemizde bu bölümün en iyi eğitimini veren kurumların başında, Boğaziçi üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Beykent Üniversitesi gibi okullar gelmektedir.

Bu bölümü kazanmayı hedefleyen arkadaşlara bir kaç önerim olacak. Eğer yazılım işini sevmiyorsanız bu bölümü yazmayın. Pazarlama stratejilerini öğrenmekte zorluk çekiyor ve insanlarla iletişime geçmekte zorlanıyorsanız bu bölümü tercih etmeyin. Sonuç olarak siz bu bölümü bitirdiğinizde iki bölümün hakimiyetini kavramış olacaksınız yalnız bu iki bölümü de tam olarak iş anlamında yapmayacaksınız. Tabii ki sadece yazılımcı veya işletmeci mantelitesinde çalışanlar vardır ama bu bölümün size katmak istediği proje yöneticiliğidir. Bölümü kazanan arkadaşlar ise, iyi bir ingilizcenin peşinden koşmaya şimdiden başlasın. Ayrıca bilişim teknolojilerini sıkı sıkıya takip etsinler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir