Oturma İzni ve Çalışma İzni Hakkında Bilmeniz Gerekenler

calisma-ve-oturma-izniTürkiye’de veya dünyanın herhangi bir yerinde o ülkenin vatandaşları dışında, o ülke için yabancı sayılan kişilerin hukuki kurallara göre çalışması için bir izin alması gerekiyor buna çalışma izni belgesi denilmektedir. Türkiye’de bu izni Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı (Ç.S.G.B.) tarafından uygun görüldüğü taktirde vermektedir.

Türkiye’de çalışmak için ne gibi izinler alınmalıdır? : Ülkemizde yasal olarak çalışmak isteyen yabancıların öncelikli olarak yasal yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekir. Önce oturma izni belgesinin alınması ve daha sonra ise çalışma izni başvurusu yapılması gerekir. Aksi taktirde kaçak durumuna düşersiniz, büyük zararlar ile yüz yüze kalırsınız.

Yabancı hemen çalışma izni alabilir mi?: Yabancının öncelikli olarak Türkiye’ye yasal yollarla girmiş olması gerekir ve doğal olarak oturma izni belgesinin olması gerekir. Zaten oturumu bulunmayan bir kişi doğal olarak çalışma izni alamayacaktır. Vural danışmanlık yabancı çalışma izni konusuna çok önem vermesi gerekir ve özellikle bu konuda işçi çalıştıran kurumlara büyük görev düşüyor. Kaçak işçi çalıştıran kurum ve kuruluşlara büyük cezai işlemlerin uygulandığını söylememize lüzum yok sanırım.

Oturma izni sürem doldu, kaçak durumuna düştüm? süre uzatma işlemi yapabilirmiyim?: Eğer ki Türkiye’ye yasal yollar ile giriş yapmış ve kaçak durumuna düştüyseniz oturma izni süre uzatımı yapılabilir. Bunun için vural danışmanlık hizmetleri ile iletişime geçmeniz gerekir. Kemal Vural bey sizlere gayet sıcak bir şekilde yardımcı olacaktır.

Yabancı bir vatandaş Türkçesi olmadığı durumda nasıl işlemleri yapabilecek?: Bu gibi durumlarla aslında çok sık karşılaşılmaktadır. Öncelikli olarak bilmeniz gereken şey, yabancının ülkemize ne amaçla geldiği konusudur. Eğer ki çalışma amacıyla geliyorsa, yükümlülüklerini yerine getirmesi zorunludur. Bunun için ise ikamet ve çalışma izni belgelerinin temin edilmesi gerekir. Türkçesi olmadığı için yabancılar zorluk çekebiliyorlar. Kendilerini tam olarak ifade edememe gibi problemler ile karşılaşılıyor. Bu gibi durumların yaşanmaması için bizim önerimiz, sektörde danışmanlık ve iş takibi gibi hizmetler veren kurumsal danışmanlık firmalarından yardım alabilirler. Örnek bir firma olarak ise Vural Danışmanlık İş Takibi Hizmetleri firmasından profesyonel olarak yardım alabilirler.

İkamet tezkeresi için sağlık sigortası konusunu açıklarmısınız? : Oturma izni alınması konusunda yabancının öncelikli olarak zorunlu sağlık sigortası yaptırması gerekir. Yabancı sağlık sigortası için ise yine Kemal bey ile görüşebilirsiniz. Eğer ki Türkiye’de bir Türk vatandaşı ile evliyseniz eşinizin sigortası üzerinden sağlık sektöründen yararlanabildiğiniz için bu duruma gerek kalmayacaktır.

Yabancılara konut satışı hizmetlerimizi inceleyin: Yabancılara konut satışı konusunda danışmanlık hizmetleri sunmaya başlamış bulunuyoruz. Daha fazla detaylara bakmak istiyorsanız bağlantıya tıklayınız. Hükümetin özellikle bu yıl bir çok teşvik paketi hazırladı ve bunu yayıma aldı. Bu nedenle bir çok avantaj var, bunların değerlendirilmesi için bizden daha detaylı bilgi isteyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan CloudFlare Nedir ve Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizde Cloud Flare ipuçları, Cloud Flare nasıl kullanılır ve Cloud Flare Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Content Protection by DMCA.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Zeydan Çakırkanlıoğlu dedi ki:

    Vural danışmanlık’ta Kemal Vural bey ile çalışma imkanına nail oldum. Yabancı işçi çalıştırmadan önce biliyorsunuz ki o işçinin çalışma izni başvurularının yapılıp, belgesinin temin edilmesi gerekir. Bizde bu vesile ile kemal bey ile tanıştık. İnternette reklamdan bulduğumu söyleyebilirim. Kemal bey saolsun çalışma izni konusunda çok yardımları oldu, kalite ile işini yapan ender firmalardan bir tanesidir. Özellikle insanlarla ilişkileri iyi olduğu için, siz keyfinize bakıyorsunuz ve sorunsuz iş çıkarıyorlar. Emeğiniz ve yardımlarınız için size buradan da teşekkürü borç bilirim.

  2. Bahadir dedi ki:

    Calisma iznim var ama oturma iznimin suresi doluyo. Oturma iznin suresini uzatmaya gerek varmi?

BİR YORUM YAZ