Oturma İzni ve Çalışma İzni Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’de veya dünyanın herhangi bir yerinde olsun o ülkenin vatandaşları olmayan o ülke için yabancı sayılan kişilerin hukuki kurallara göre o ülkede çalışması için bir izin alması gerekiyor buna çalışma veya oturma izni denmektedir. Türkiye’de bu izin Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı tarafından verilmektedir.

Çalışmak istediği ülke için çalışma izni almak isteyen yabancılarda aranan özellikler tecrübe, bilgi birikimi ve geçmişine bakılmaktadır. Çalışma ve oturma izni alındıktan sonra en önemli unsur yabancı çalıştırma sayısı bakımından kapasitesi olan şirketlerdir.  Şirketler değerlendirmeler yaparak çok fazla özellik isteyebilir geniş bir bilgi birikimine bakabilirler. İkamet ettiği bölgede çok önemli olmakla beraber geçmişi ve sabıka kaydına da bakılmaktadır. Bakanlıklar gerekli inceleme yaparken yabancıların bulunduğu ülkeler ile ilgili diplomatik ilişkileri göz önüne alarak inisiyatif kullanabileceği gibi çalışma izni yeterliliğinde olsa bile çalışma izni vermeyebilir. Çalışma izni ve oturma izni olmayan şirkette çalışacak yabancılar için Çalışma Bakanlığı tarafından izin ve uyum belgesi verilmekte ve bu belgedeki uyum oranının çok yüksek seviyede olması gerekmektedir. Yabancılar çalışmak için belgelerini iyi takip ederken uyum alacağı personelin belgeyi yüksek etkililik oranında hazırlamasına dikkat etmelidir. Çalışma izni için Çalışma Bakanlığınca hazırlanan belgeler uzman kişilere gösterilmeden şirketlere verilmemelidir. Aksi takdirde şirket tarafından yüksek bile olsa kabul görmeyecektir. Çalışma bakanlığının yabancılara açtığı bu izin ile yurt dışından birçok insan ülkemize oturma iznide alarak çalışmaya gelmekle beraber tamamen kriterleri yüksek ülke için fayda sağlayan kişilerdir. Aynı şekilde bizim ülkemizden dış ülkelere gidip yabancı statüsü ile çalışma izni ve oturma izni almak için uğraşan birçok Türk vatandaşımız bulunmaktadır. Ülkelerin yaşadıkları diplomatik kriz sonucu çalışma izinleri iptal olabilir ve ülkelerine geri gönderilme gibi durumlar tamamen o ülkenin inisiyatifindedir.

calisma-ve-oturma-izniÇalışma izni alan yabancılar izni aldıkları zaman o ülkede oturumda almış oluyorlar. O ülkenin vatandaşı gibi yaşamaya başlayan yabancılar ülkedeki vatandaşların yararlandığı haklardan da yararlanabilmekte ve ayrıcalık yapılmamaktadır. Aynı şekilde kendi ülkelerinden de izin almaları gereken yabancıların belgelerle gelip uygunluğunu tescil ettirmesi gerekmektedir. Başka ülkede çalışmasını engelleyecek bir sorun olmadığı zaman artık o ülkede çalışma izni ve oturma izni alabilir ve çalışmaya başlayabilir.

Bir önceki yazımız olan CloudFlare Nedir ve Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizde Cloud Flare ipuçları, Cloud Flare nasıl kullanılır ve Cloud Flare Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Content Protection by DMCA.com

Bilişim Cafe

Bilişim Cafe, okuyucularına bilişim sektörü ile alakalı olarak birçok farklı seçenek sunmayı amaçlar. İçeriğindeki bilgiler ile sektörün en önemli bilgi kaynağıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ