Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Oturma İzni ve Çalışma İzni Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Oturma İzni ve Çalışma İzni Hakkında Bilmeniz Gerekenler
calisma-ve-oturma-izni

Türkiye’de veya dünyanın herhangi bir yerinde o ülkenin vatandaşları dışında, o ülke için yabancı sayılan kişilerin hukuki kurallara göre çalışması için bir izin alması gerekiyor buna çalışma izni denilmektedir. Türkiye’de bu izni Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı (Ç.S.G.B.) tarafından uygun görüldüğü taktirde vermektedir.

Oturma izni nasıl alınır? : Türkiye’de yasal olarak ikamet etmek isteyen yabancının öncelikli olarak alması gereken izin türü oturma izni olarak lanse edilir. Bu iznin nasıl temin edileceğini bilmiyorsanız oturma izni nasıl alınır? isimli makaleyi incelemenizi öneririz. Oturma izni yabancının uzun süreli ikamet etmesi için gereken T.C. devleti tarafından belirtilmiş olan kriterleri ve yükümlülükleri kapsar. Yabancı bu sorumluluklarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmek ile yükümlüdür.

Yabancının ülkesine uygulanan vize veya vize muafiyeti süresince kişi Türk toprakları içerisinde ikamet edebilir. Türk sınırları içerisine giriş yapan yabancıların 30 gün’den daha uzun süreli Türkiye’de oturum sağlamak istemesi durumlarında öncelikli olarak ikamet izin başvurusu yapılmalıdır.

Yabancı hemen çalışma izni alabilir mi?: Yabancının öncelikli olarak Türkiye’ye yasal yollarla girmiş olması gerekir ve vize veya vize muafiyeti süresi sonlanmadan önce ikamet etmek amacıyla yabancı oturma izni alması lazım. Bu süreçten sonra yabancı ve onu çalıştıracak olan işveren firmanın yetkilisi tarafından başvuru işlemi yapılır. Yabancının izinlerini kolaylıkla alabilmesi için daha önce herhangi bir suça veya yüz kızartıcı bir işe bulaşmamış olması önem arz eder.

Çalışma izni başvurusu nasıl yapılır? : Günümüzde izin başvuruları elektronik ortam üzerinden yapılmakta olup, bakanlığın internet sitesi üzerinden yapılabiliyor. Tabii ki çalışma izni başvurusu sonrasında belgeler hazırlanıp işçi çalıştıracak yabancı ve yabancı işçi tarafından ıslak olarak imzalandıktan sonra bakanlığa gönderilir. Ancak ve ancak bu şekilde başvuru tamamlanmış olacaktır. Sadece bakanlığın onay verdiği kişiler çalışma izni belgesi sahibi olabilirler.

Oturma izni sürem doldu, kaçak durumuna düştüm? süre uzatma işlemi yapabilirmiyim?: Eğer ki Türkiye’ye yasal yollar ile giriş yapmış ve kaçak durumuna düştüyseniz oturma izni süre uzatımı yapılabilir. Bunun için vural danışmanlık hizmetleri ile iletişime geçmeniz gerekir. Kemal Vural bey sizlere gayet sıcak bir şekilde yardımcı olacaktır.

Yabancı bir vatandaş Türkçesi olmadığı durumda nasıl işlemleri yapabilecek?: Bu gibi durumlarla aslında çok sık karşılaşılmaktadır. Öncelikli olarak bilmeniz gereken şey, yabancının ülkemize ne amaçla geldiği konusudur. Eğer ki çalışma amacıyla geliyorsa, yükümlülüklerini yerine getirmesi zorunludur. Bunun için ise ikamet ve çalışma izni belgelerinin temin edilmesi gerekir. Türkçesi olmadığı için yabancılar zorluk çekebiliyorlar. Kendilerini tam olarak ifade edememe gibi problemler ile karşılaşılıyor. Bu gibi durumların yaşanmaması için bizim önerimiz, sektörde danışmanlık ve iş takibi gibi hizmetler veren kurumsal danışmanlık firmalarından yardım alabilirler. Örnek bir firma olarak ise Vural Danışmanlık İş Takibi Hizmetleri firmasından profesyonel olarak yardım alabilirler.

İkamet tezkeresi için sağlık sigortası konusunu açıklarmısınız? : Oturma izni alınması konusunda yabancının öncelikli olarak zorunlu sağlık sigortası yaptırması gerekir. Yabancı sağlık sigortası için ise yine Kemal bey ile görüşebilirsiniz. Eğer ki Türkiye’de bir Türk vatandaşı ile evliyseniz eşinizin sigortası üzerinden sağlık sektöründen yararlanabildiğiniz için bu duruma gerek kalmayacaktır.

Kaynak : https://www.vuraldanismanlik.com.tr

Bir önceki yazımız olan CloudFlare Nedir ve Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizde Cloud Flare ipuçları, Cloud Flare nasıl kullanılır ve Cloud Flare Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Zeydan Çakırkanlıoğlu dedi ki:

    Vural danışmanlık’ta Kemal Vural bey ile çalışma imkanına nail oldum. Yabancı işçi çalıştırmadan önce biliyorsunuz ki o işçinin çalışma izni başvurularının yapılıp, belgesinin temin edilmesi gerekir. Bizde bu vesile ile kemal bey ile tanıştık. İnternette reklamdan bulduğumu söyleyebilirim. Kemal bey saolsun çalışma izni konusunda çok yardımları oldu, kalite ile işini yapan ender firmalardan bir tanesidir. Özellikle insanlarla ilişkileri iyi olduğu için, siz keyfinize bakıyorsunuz ve sorunsuz iş çıkarıyorlar. Emeğiniz ve yardımlarınız için size buradan da teşekkürü borç bilirim.

  2. Bahadir dedi ki:

    Calisma iznim var ama oturma iznimin suresi doluyo. Oturma iznin suresini uzatmaya gerek varmi?

BİR YORUM YAZ