Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

İki Dil Arasında İletişim Sağlayan Köprü

İki Dil Arasında İletişim Sağlayan Köprü

Dünya üzerinde çok sayıda millet ve sahip olduğu bir dil bulunmaktadır. Kelimeler ve harfler farklı olmakta, konuşmak şekli ve şivesi farklılıklar göstermektedir. Bu durumda iki farklı dile sahip kişiler için iletişim kurmak oldukça zor olmaktadır. Gerçekleştirilmesi zorunlu durumlar ve bu durumlar dâhilinde karşı karşıya gelen farklı dillere mensup kişiler olmaktadır. Ülkeler arasındaki toplantılar, müzakere süreçleri ve farklı iş birlikleri neticesinde gerçekleştirilen görüşmeler için iki dile de hâkim kişiler önem arz etmekte ve aranılmaktadır. Kişilerden birisi iki dile de sahip ise iletişim kurulabilmektedir. Bu sorunlar ve çözümleri için çeviri hizmetleri veren firmalar bulunmaktadır. Belirli ücretler karşılığında aradaki iletişim sağlanmaktadır.

Çeviri hizmetleri ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Ücretsiz ingilizce çeviri hizmetleri, siteler aracılığı ile kişilerin anlamını merak ettiği kelime ve cümleleri yazarak kendi diline çevrilmiş halini görmesi ve ne anlama geldiğini öğrenmesi için sitelerde bulunmaktadır. Diğer taraftan alan ve sektör çeşitliliğine dayanan tercüme çeşitleri bulunmaktadır.

Bu kapsamda çeviri bürosu tarafından sağlanan çeviri hizmetleri; hukuki tercüme, akedemik tercüme, denizcilik tercümesi, edebi ve sanatsal tercüme, teknik çeviri, ticari tercüme, yazılım tercümesi, web sitesi tercümesi, tıbbi ve medikal tercüme olarak ayrılmaktadır. Bahsedilen alanlara ilişkin çeviri hizmetleri sunulmaktadır. İnsanların bilmediği dillere olması ve ticari ya da farklı alanlar için iletişim kurması gereken kişiler ile aradaki iletişimin sağlanması gerekmektedir.

Çevirmenler bu noktada devreye girmektedir. Örneğin akademik tercüme gerektiren konular; tez, ödev, kitap ve dergi yayınlarını çevirileri girmektedir. Akademik alanda kariyer yapmak ve üst statülere ulaşmak için çeviriler ihtiyaç duyulan en önemli konu olmaktadır. Tercüme bürosu tarafından; kapsamlı, doğru ve birebir örtüşen çeviriler ile çeviri hizmetinin alınması daha anlaşılır ve hızlı çeviriler yapılması en sağlıklısı olarak önerilmektedir.

Ticari çeviriler içerisine ise; ihale çevirileri, ticari doküman çevirileri, finansal çeviriler, bankacılık çevirileri, toplantı tutanakları çevirileri, teklif çevirileri, araştırma çevirileri, sözleşme çevirileri konuları girmektedir. Her çeviri konusu önemli olmakla birlikte ticari çeviriler büyük önem arz etmektedir. Profesyonel çeviri hizmetleri alabilmek için profesyonel çevirmenler gerekli olmaktadır. Anlaşmalarda ya da rakamlarda ki küçük bir hata veya atlanılan detay büyük olumsuzluklara yol açabilmektedir. Önem gerektiren konularda tercüme için ödenecek miktar telafisi olmayan sonuçlar ve kayıpları kurtarabilmektedir. Bu nedenle kaliteli firmalar ve kaliteli tercümanlar ile gerekli ihtiyacın karşılanması daha karlı ve olumlu sonuçlar elde edilmesine aracılık etmektedir.

Diğer taraftan gerekli olan ve büyük öneme sahip anlık simultane çeviri hizmeti de bulunmakta ve çok ihtiyaç duyulmaktadır. Karşılıklı konuşmak isteyen iki kili arasındaki iletişim ve farklı iki dil arasındaki köprüyü kurabilmek için; iki dile iyi derecede hâkim ve kullanabilen profesyonel çevirmenler tarafından gerçekleştirilmektedir. Son teknoloji ürünü sistemler kullanılarak iki tarafın ses tonu ve konuşma aralıkları belirlenmektedir. Karşılıklı sohbet şeklinde aradaki çevirmenin; hızlı etkili ve anlık olarak doğru şekilde açıklamalar yapması ve iki tarafın anlamasını sağlamaktadır. Simultane tercüme hizmeti; canlı yayınlarda, basına açık toplantılarda, diplomatik ve ticari görüşmelerde, televizyon ekranları ve konferanslarda yapılmaktadır.

Simultane tercümenin yapılabilmesi için simultane sisteme ihtiyaç duyulmaktadır. Sistem sağlandığında ve profesyonel çevirmen seçildiğinde farklı dilleri konuşan kişilerin anlaması ve anlaşılması oldukça kolay gerçekleşmektedir. Bu anlamda çeviri hizmetlerinin çeşitliliğine ve önem derecesine göre farklı fiyatlarda hizmetler verilmektedir. Kâğıt üzerinden ve belgelerden yapılan tercümeler ile anlık simultane çevirileri de farklı fiyat bedellerine göre müşterilerine verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan CloudFlare Nedir ve Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizde Cloud Flare ipuçları, Cloud Flare nasıl kullanılır ve Cloud Flare Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ