Yeni Bloglarda İndekslenmeme Sorununun Çözümü
 1. Anasayfa
 2. Blogger

Yeni Bloglarda İndekslenmeme Sorununun Çözümü

1

Günümüzden yaklaşık 10 yıl önce iddia edilen “Gelecekte herkesin bir web sitesi olacak” sözü neredeyse gerçekleşmek üzere. Şu an dünya’da 11,5 milyar civarında internet sitesi bulunmaktadır. Türkiye’de ise 2 milyondan fazla internet sitesi bulunmaktadır. Hâl böyle olunca, her geçen gün yeni bir blog açılmakta ve bu blogların ise bazı sorunları olmaktadır. Bu sorunların en başında ise yeni bloglarda indekslenmeme sorunu gelir. İndeks, blog içeriklerinin arama motoru sonuçlarında çıkması anlamına gelmektedir. Bir blog için içeriklerinin indekslenmesi çok önemlidir; çünkü içerikler indekslenmeden bir blog hit alınamaz.

yeni-bloglarda-indexlenmeme-sorunu-ve-cozumu

İndekslenmeme sorununun dışında aynı zamanda, indekslenen içeriğin bir süre sonra indeksinin kaldırılması sorunu da blog kullanıcıların rastladıkları sorunlardan bir tanesidir. Peki, bloglar neden indekslenmez ya da indeksleri neden kaldırılır? Bu sorunun tek bir yanıtı yoktur. Pek çok nedenden dolayı indekslenmeme sorunu oluşabilir. Bunların başında blog’a düzenli içerik girilmemesi indeks hızını yavaşlatabileceği gibi, zamanla indeksli içeriklerinde indekslerinin arama motorları tarafından kaldırılmasına neden olabilir. Bir başka neden ise, bloglarda paylaşılan içeriklere Google vb. arama motorları ceza verebilir, hatta banlayabilir. Ancak, yeni açılmış birkaç haftalık bir blog söz konusu olduğunda nedenler biraz farklılaşabilir.

Sorunlarından ilki, arama motorlarının robotlarının siteleri çok sık ziyaret etmemesidir. Google robotlarının blog ve siteleri ziyaret sıklığı “Google Web Yöneticisi Araçları” sitesine girildikten sonra Tarama > Tarama İstatistiklerine girilerek öğrenilebilir. Şimdi, eğer yeni açılmış bir blog’a arama motoru robotları uğramasına rağmen uzun süre boyunca blog indekslenmiyorsa, bu sorunu çözmek için bazı yollar vardır. Şimdi bu yapılabileceklere bakalım.

Yeni bloglarda indekslenmeme sorununun çözümü için ilk yapılması gereken, eğer arama motoru robotları uğruyor ama indekslemiyorsa, blogun robots.txt dosyasının kontrol edilmelidir. Robots.txt dosyaları, arama motorlarının blog veya sitelerdeki bazı içerikleri indekslememesi için konulan dosyalardır. Blogger vb. blog servislerinde robots.txt dosyası blog açıldığında hazır gelir. Eğer bir blog’da indekslenmeme sorunu varsa, robots.txt dosyası silinmeli veya internetten en uygun robots.txt dosyası ile değiştirilmelidir. Peki, robots.txt dosyası nasıl değiştirilir? Şimdi bilmeyenler için kısaca buna bakalım.

Robots.txt Dosyası Nasıl Değiştirilir?

Robots.txt dosyasını değiştirmeden önce blogun robots.txt dosyası kontrol edilmelidir. Bunun için adres çubuğuna www.siteadı.blogspot.com/robots.txt yazılmalıdır. Eğer çıkan kodlar aşağıdaki gibi ise, blogdaki içerikler taranmaz. Bu yüzden bu kodlar değiştirilmelidir.

User-agent:*
Disallow: /

Bunun için öncelikle internetten araştırarak en uygun robots.txt kodlarını bulmak gerekir. Aşağıda örnek amacıyla verilen kodlar kullanılabileceği gibi, isteyenler başka kodlar da bulup kullanabilirler.

User-agent: Mediapartners-Google

Disallow:

User-agent: *

Disallow: /search?q=*

Disallow: /*?updated-max=*

Allow: /
Sitemap:http://www.siteadı.blogspot.com/feeds/posts/default?orderby=updated
(Siteadı yazan yere kendi site adınızı yazmalısınız)
Robots.txt dosyasını değiştirmek için yapılması gerekenler şöyledir:

1)Blog admin paneli açılır.

2)“Ayarlar” butonu ve ardından da “Arama Tercihleri” butonu tıklanır.

3)Açılan sayfada “Özel robot.txt” yazan yerin yanındaki “Düzenle” butonu tıklanır. İçi boş olan bu alana, yeni robots.txt kodları yapıştırılır.

4) Son olarak “Değişiklikleri kaydet” denir.

Robots.txt dosyası anlık değişmez. Genellikle, yapılan değişiklik blog’a 1 gün sonra yansımaktadır. Robots.txt dosyasının değişiminin ardından arama motoru robotlarının gelmesi beklenmelidir. Bu süreç ping atılarak hızlandırılabilir. Ping atıldıktan 1 gün sonra eğer yine blog indekslenme sorunu çözülmez ise ikinci yapılması gereken şey, “Google Web Yöneticisi Araçları” sitesine girerek “Google gibi getir” seçeneğini kullanmaktır.

Google Gibi Getir Nasıl Kullanılır?

Google gibi getir, aslında indeksleme amacıyla yapılmasa da Google robotları dizine ekleme için geldiklerinde aynı zamanda indeksleme işlemi de yaparlar. “Google Web Yöneticisi Araçlarına” girildikten sonra sırayla şu işlemler yapılmalıdır:

1)”Tarama” butonu tıklanır ve ardından da “Google gibi Getir” butonu tıklanır.

2) Üstünde site adınız yazan bir URL adres bölümü açılır. Bu bölüme site ana sayfası dâhil, tek tek bütün içeriklerin URL’leri girilir. Her seferinde çıkan “Dizine Gönder” butonu tıklandıktan sonra “Yalnızca bu URL bağlantısı”  seçeneği her gönderimde işaretlenir. Bu işlem tüm URL’ler için yapıldıktan sonra işlem bitmiş olur.

Eğer blogunuza arama motorları tarafından ceza verilmemişse veya blogunuz ban yememişse, bu işlemlerin ardından aynı gün içinde büyük olasılıkla tüm blog içerikleriniz indekslenecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 10 Kasım 2014

  Gayet faydalı ve güzel bir yazı dizisi hazırlamışsınız. Bahsi geçen konuları bende kendi blogumda elimden geldiğince uyguluyorum ve faydasını görüyorum. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir