Skype Kernel32.dll Nedeni, Hatası ve Çözümü
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Sorunları

Skype Kernel32.dll Nedeni, Hatası ve Çözümü

3

skype-kernel32-dll-hatasi

Skype, günümüzün Messenger programından sonra en çok tercih edilen anlık sohbet ve mesajlaşma yazılımlarından birisi olarak dikkatleri çekiyor diyebilmekteyiz. Yeni nesil yazılımlar içerisinde yer alan ve bu anlamda farklı özellikleri de insanlara sunan bu mükemmel yazılım, eski tip işletim sistemlerinde çalıştırılmaya başlandığında hata verdiği görüldü. Bu hatalardan birisi de “Kernel32.dll hatası” olarak dikkatleri çekti.

Bildiğimiz üzere ülkemizde hala Windows XP müdavimlerinin sayısı son derece fazla. Bu zamana kadar yapılmış en iyi Windows işletim sistemi olarak nitelendirilen ve son derece stabil kullanımı ile dikkatleri çeken bir işletim sistemiydi. Ancak zaman içerisinde yeni işletim sistemlerinin ortaya çıkması ile birlikte artık Microsoft firması Windows XP işletim sistemine vermiş olduğu desteği tamamı ile çekti ve artık yazılımlar da çalışmamaya başladı. Skype’da bu yazılımlardan birisi olarak dikkat çekiyor.

Skype Kernel32.dll Hatasının Nedeni

Skype, son derece dinamik ve kaliteli bir görüşme yazılımı durumunda. Dünyanın hemen hemen her noktasında kullanılan bu mükemmel yazılım ilk çıkarıldığında Microsoft firması Service Pack 3 sürümünü de yeni çıkarmış ve yazılımı buna uyumlu yapmıştır. Skype, Windows XP üzerinde Service Pack 2 ile çalışmayan bir yazılımdır. Skype ilk çıktığında SP3 modeline uyumlu bir şekilde hazırlandığından dolayı doğrudan bu sistem ve üstü işletim sistemlerinde çalışmakta.

Diğer bir neden ise bilgisayarınızın ana dizininde “KERNEL32.DLL” dosyasının mevcut bulunmaması söylenebilir. Service Pack 3 üzerinde de bu hatayı alıyorsanız sisteminize bu dosyayı indirerek yüklemeniz gerekir. En son olarak da XP dönemine uyumlu sürümü kullanmış olmanız gerekir. Yeni dönem sürümleri kesinlikle Windows XP işletim sisteminde çalışmayacaktır.

Skype Kernek32.dll Hatası Çözümü

Kernel32.dll hatasının çözümü ile alakalı olarak siz değerli okuyucularımıza sırası ile uygulamanız gereken yöntemleri anlatacak ve fikir sahibi olmanıza da yardımcı olma amacı içerisinde olacağız. Bu yöntemleri deneme durumunuza bağlı olarak tüm şekilleri eksiksiz bir şekilde denemeniz durumunda Skype programını Windows XP bilgisayarlarınızda rahatlıkla çalıştırabilir ve bu sorunun üstesinden gelişmiş olabilirsiniz.

Kernel32.dll Sorunu Çözüm 1

 • Öncelikli olarak “Bilgisayarım” sekmesinden işletim sisteminizin Service Pack sürümünü kontrol ediniz.
 • Service Pack sürümü 2 ise bu işletim sisteminde Skype programını çalıştıramazsınız.
 • İlk olarak bilgisayarınızdan kurmuş iseniz eğer Skype programını tamamı ile “Denetim Masası” yardımı ile kaldırın.
 • Sonrasında GOOGLE arama motorundan “Windows XP Service Pack 3 İndir” şeklinde arama yaparak sürümü indirin ve bilgisayarınıza kurun.
 • Service Pack sürümünü güncellerken o sürüm ile uyumlu NET Framework güncellemesini de mutlaka gerçekleştirin.
 • Sonrasında ise WİNDOWS XP UYUMLU SKYPE sürümünü indirmek için lütfen BURAYA TIKLAYINIZ.
 • Bu sürümü Service Pack 3 üzerine kurunuz ve yüksek ihtimal ile Skype çalışacaktır. SKype güncellemesi yapmamaya dikkat ediniz.

Kernel32.dll Sorunu Çözüm 2

Bazı durumlarda özellikle şirket bilgisayarlarında kullanılan sistemler nedeni ile Service Pack 2 kullanma zorunluluğu olabilir. Bu durumlarda her ne kadar fayda etme olasılığı az olsa da yeni bir yöntem denenebilir.

 1. Google arama motoruna “Kernel32.dll İndir” şeklinde arama yaparak çıkan ilk siteden dosyayı indiriniz.
 2. İndirdiğiniz dosyayı Bilgisayarım > Yerel Disk C: > Windows > System32 klasörü içerisinde atınız.
 3. Bu işlemleri yaparken Skype bilgisayarınızda yüklü olmasın.
 4. İşlemlerin ardından tekrar kurulum gerçekleştirin.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. 20 Kasım 2014

  Bilgisayarımda Windows 7’den Windows XP’ye geçtim ve çok sık kullandığım skype giremez oldum. Tüm yazınızı okudum ve sırasıyla çözümleri uygulamaya başlayacağım. Uygulamama rağmen başaramazsam tekrar bilgilendirme rica ederim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 2. 10 Aralık 2014

  sık sık karşıma çıkan bunun gibi .dll hataları beni bilgisayar kullanımından soğuttu arkadaş, hele ki oyun ya da program kurarken karşıma çıkmıyorlar mı çıldıracak gibi oluyorum.

 3. 30 Ocak 2016

  Ya bu nedir nasil bir ilettir arkadaş ya gerçekten ugras ugras çözemedim skypeyede giremiyorum deli oldum kızla konuşucam kız bekliyor ben haalaa skypeyi yapamadım ve haalaa görüşemedik ya. Sizin sayenizde yapabildim sagolun ya çok teşekkür ederim. sürekli sizi takip edicem artik :D :D

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir