Wordpress Güvenliği Nasıl Sağlanır ?
 1. Anasayfa
 2. Wordpress

Wordpress Güvenliği Nasıl Sağlanır ?

0

Dünya’nın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olan Wordpress web dünyasında öyle bir yer edindi ki artık her proje yapılırken, wordpress kullanılıyor. Tasarımsal ve kod yapısı kolaylığından dolayı firmalar ve web site yapımcılarının 1 numaralı tercihi olması, internet saldırganları hackerlarında haliyle bir numaralı hedefi oldu. Wordpress için geliştirilen eklentiler ve alacağınız bir takım önlemler sayesinde sisteminizi korumanız mümkündür. Bu yöntemlere bakacak olursak;

Admin Panel Yolunu Değiştirin

Lock Down adlı eklenti sayesinde wordpress admin yolunuzu değiştirebilirsiniz. Bu şekilde yapılacak olan klasik brute force yani deneme yanılma yöntemi saldırılarından kurtulabilirsiniz. Ya da herhangi bir sql açığı sayesinde ele geçirilen şifreniz varsa bu şekilde panele girişler engellenebilir.

Warez Tema Kullanmayın

Hoşunuza giden paralı temalar olabilir. Bunu almaya gücünüz yok ise, internette paylaşılmış mı diye arattığınızda bir çok site görebilirsiniz. Unutmayın bu siteler sizin kara kaşınız kara gözünüz için bu temaları paylaşmıyor. İçlerine yerleştirdikleri zararlı yazılımlar sayesinde sisteminize kurduğunuz an kontrolleri altına geçiyor.

Clef Eklentisini Kullanın

Bu eklenti sayesinde sitenizin admin paneline giriş yapılmak istediği zaman giriş ekranının altında bir barcode ekranı belirir. Bu kodu telefonunuza kurduğunuz uygulama ile okutmadığınız sürece panel açılmaz. Bu şekilde panele izinsiz girişleri engelleyebilirsiniz.

Limit Login Attempts Eklentisi Kullanın

Bu eklenti ile, brute force saldırılarını etkisiz hale getirmiş olursunuz. Belirleyeceğiniz adet sayısı sonra kullanıcı adı, şifre kombinasyon denemesinden sonra belli bir süreliğine banlanması saldırıları durduracaktır.

Her Eklentiyi Kurmayın

Kuracağınız eklentileri seçerken dikkatli bir şekilde seçin. Onaylanmış ya da çok yüksek indirme sayılarına ulaşmış eklentileri kullanmanızda yarar vardır. Bilmediğiniz bir eklenti kurduğunuzda o eklentinin dosyalarında bulunan kodlarda bir yazılım açığı olabilir. Bu açıklar sayesinde sisteminize erişim kolaylaşır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir