Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Web Sitesinde Görsel Ögelerin Etkili Kullanımı

  • 03 Kasım 2015
  • 2.833 kez görüntülendi.
Web Sitesinde Görsel Ögelerin Etkili Kullanımı

Günümüzde web ortamında yer alan internet sitelerinin çoğu görsel ögelerden sıkça faydalanmaktadır. Sitelerde yer alan içerikleri daha kolay anlaşılır bir hale getirmek ayrıca okuyucunun ilgisini çekmek için web tasarımcılarının çoğu görsel ögeleri etkin bir şekilde kullanmaktadır. Tüm web site sahiplerinin ortak hedefi ziyaretçilerin ilgisini çekecek içerikler üreterek arama motorlarında üst sıralara tırmanabilmektir. Her ne kadar içeriklerimizde görsellerden de faydalanıyor olsak da şayet bu görselleri olması gerektiği gibi içeriklerimize ekleyemiyorsak arama motorları için bu görseller hiçbir şey ifade etmezler. Arama motorlarının kullandığımız görselleri de tarama faaliyetlerinin içine almasını istiyorsak yapmamız gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Yazımızda açıklayacağımız yöntemleri kullanarak arama motorlarının kullanacağınız görselleri de taramasını sağlayabilirsiniz.

Doğru Bir JavaScript Kullanımı

İçeriklerinizi görüntülemek için Javascript kullanmak sitenizin kullanabilirlik değerini artıracaktır. Ancak javascript kullanmak uzun vadede düşündüğümüzde site içeriklerinize arama motorlarının ulaşabilmesini zorlaştıran bir uygulamadır. Bu nedenle Javascripit uygulamasını aşırı değil gerekli olduğu zamanlarda kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Görsel Özniteliği Kullanımı

Yalnızca metinlerden oluşmuş bir web sitesi kullanıcıların ilgisini çekmez. Yalnızca görsellerden meydana gelmiş web sitelerini ise arama motorları tarayamazlar. Yapmanız gereken metin ve görseller arasında bir oran olması ve görsel kullanımlarınızda mümkün olduğu kadar özniteliği kullanımına yer vermenizdir. Burada dikkat edilmesi gereken husus özniteliği’ ni anahtar kelimelerle doldurmamanız olmalıdır. Özniteliği’ ni anahtar kelimelerle doldurmak şayet arama motorları tarafından farkedilirseniz sitenize zarar verir.

Video Kullanımına Ağırlık Verin.

Web sitenizde video uygulamalarına yer vermeniz özellikle ziyaretçilerinizin sitede kalma süreleri üzerinde oldukça etkilidir. Burada dikkat edilmesi gereken arama motorlarının taramalarının içerisine video uygulamalarınızı dâhil edebilmeniz için muhakkak video uygulamalarına konu ile ilgili içerik eklemenizdir. İçeriği olmayan videolar arama motorları tarafından görülememektedir.

Flash Kullanmayın

Arama motorları tabanı flash uygulamalarına dayana web sitelerini arşivleyememektedir. Bu nedenle flash tabanlı web siteleri içerisinde yer alan içerikler arama motorlarının gözünde hiçbir değer ifade etmezler. Sitenizin bazı bölümlerinde Flash uygulamaları kullanabilirsiniz. Ancak web sitenizi tamamen flash tabanlı olarak inşa etmek yapılmaması gereken hatalı bir uygulamadır.

Bir önceki yazımız olan Özgün İçerik Nasıl Oluşturulmalıdır? başlıklı makalemizde Keywords, kopya içerik ve Özgün içerik hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ