Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Videolar için SEO Çalışması

  • 28 Ağustos 2015
  • 4.717 kez görüntülendi.
Videolar için SEO Çalışması

SEO çalışmaları artık internet dünyası ile uzaktan yakından ilgilenen herkesin haberdar olduğu çalışmalar… Elbette ki herkes internete eklediği yazının daha çok okunmasını, internete eklediği resmin daha çok görüntülenmesini istiyor. Biz bugün internete eklenen videolar için yapılan SEO çalışmasından bahsedeceğiz. Açık konuşmak gerekirse SEO video optimizasyonu diğer SEO çalışmalarına göre öncelikli bir optimizasyon değildir. Bunun nedeni belki de bu optimizasyonun zorluğuna ve teknik bir optimizasyon olduğuna inanan insanlardır. Aslında durum tam olarak bunun tersi! Videolar için SEO çalışması yapmak, diğer formatlar için SEO çalışması yapmaktan çoğu zaman daha kolaydır. Şimdi hep birlikte bu konuda genel olarak ihmal edilmemesi gereken ayrıntıları inceleyelim.

Anahtar Kelimeler Olmazsa Olmaz

SEO çalışmalarında anahtar kelimenin yerine ve önemine defalarca kez değinsek yeri var. Bu konu gerçekten çok önemli bir konu… Videolar için yapılan SEO çalışmalarında yine karşımıza çıkacak ilk önemli detay çünkü eğer videolar ile birlikte video hakkında oluşturduğumuz anahtar kelimeleri de içeren bir metni paylaşmazsak, o video SEO konusunda eksik kalıyor.

Video Ne İçeriyor?

Videonun içerdiği konu da son derece önemli… Sesli ve görüntülü bir iletişim şekli olan videoyu, yazılı iletişim şekli ile mutlaka desteklemeliyiz. Videonun bir kısmına, videonun ne içerdiğini, hangi konulara değindiği mutlaka yazmalıyız. Bu metni elimizden geldiğince geniş bir şekilde oluşturmalıyız.

Diğer Videolarınızı Unutmayın

Bu metni oluştururken diğer videolarınızı unutmayın. Abartmamak suretiyle onlara bağlantı verin. Hatta videolarınızı birbirleri ile olan ilgilerine göre yüklerseniz, ilgili videoları birbirlerine bağlantı vermek daha fazla işinizi görecektir.

Diğer İçeriklerde Bu Konuyu Atlamayın

SEO çalışması video konusunda da diğer konular gibi detaylı ve titiz bir şekilde yapılması gerekir. Diğer SEO çalışmalarına özen gösterir fakat video için yapmakta olduğunuz çalışmada bazı detayları atlarsanız, ne yazık ki başarılı olamazsınız. Bu durumun en önemli örneği site içerisindeki diğer içeriklerin, yazıların videolardan bağımsız olarak oluşturulmasıdır. Sitenin diğer içeriklerinde videoları hatırlatmayı, videolara bağlantı vermeyi unutmayınız. Ayrıca etiket, tag özelliğini kesinlikle es geçmeyiniz.

Video Başlığı

Sitelerine video ekleyenler genellikle bu videonun içeriğinin önemli olduğunu, başlığının ve açıklamasının önemli olmadığını düşündükleri için yanılırlar. Halbuki bu saydığımız yan içerik, en az temel içerik kadar, hatta temel içerikten bile önemlidir. Bu nedenle videoya, videodan bağımsız ve saçma bir başlık koymayınız. Videonun başlığını özenle, ilgili kelimelerden seçiniz. Açıklayıcı ve H1 boyutunda yazılmış bir başlık her zaman en iyi video başlığıdır.

Ziyaretçilerinizi Söz Sahibi Yapın

Youtube ne için önemli bir site? Bu soruya en basit bir şekilde cevap vermek gerekirse, Youtube’un kullanıcılarına söz hakkı verdiğini söyleyebiliriz. Onların video yüklemesine, videoları paylaşmasına, videoları yorumlamasına ve oylamasına izin veriyor. Siz de video optimizasyonu yaparken yorum ve oylama gibi interaktif özellikleri kesinlikle görmezden gelmeyin. Bu özellikler ile birlikte ziyaretçilerinizin söz sahibi olacağını ve söz sahibi olan ziyaretçilerinizin bu durumdan memnun kalacağını hatırlayın.

Sosyal Medya İle Bağ Oluşturun

Ziyaretçileriniz videoları mutlaka sosyal medyada siteniz kaynaklı olarak paylaşabilsinler. Bu sizi yaptığınız video seo çalışmasında en az iki kat başarılı kılar. Sosyal medyada paylaşım imkanı sunduğunuz takdirde videolarınızı izleyen ve beğenen ziyaretçilerinizin eli bu videoları arkadaşları ile paylaşmaya gidecektir.

HTML5 Player İyi Bir Tercih

HTML5 Player İframe Player seçeneğine göre çok daha iyi bir seçenek çünkü optimum düzeyde arama motorları tarafından taranabiliyor. Siteniz için bu seçeneği tercih edin…

Bir önceki yazımız olan SEO Uzmanı Nasıl Bulunur başlıklı makalemizde kurumsal seo, seo ve SEO çalışması yaptırmak hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Fatih Kuzar dedi ki:

    Ben bu işten ekmek yiyorum videolar için seoyu pek bilmiyordum genelde kelime bazlı site içi seo yapıyordum bunu öğrendiğim iyi oldu sitemizdeki videolarıda optimize edip onlar üzerindede seo çalışması yapabileceğiz gerçekten şimdi daha iyi anladım konuyu teşekkürler bilisimcafe

BİR YORUM YAZ