Uzayda Yeni Bir Ülke Kuruluyor : Asgardia
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Uzayda Yeni Bir Ülke Kuruluyor : Asgardia

0

Uzun zamandan beri uzayda koloni kurma düşüncesi nihayet gerçekleşiyor. İşte uzay ülkesi Asgardia ile ilgili yaşanan gelişmeler.

Uzun zamandan beri gündemde yer almasına rağmen çok fazla ses getirmeyen Asgardia projesinde, başvurular yapılmaya başlandı. Paris’te yapılan basın açıklaması ile birlikte Asgardia için detaylar paylaşılırken, Asgardia için projeden ziyade bir ülke kurulacağının özellikle vurgulanması dikkat çekti. Tanıtımda Asgardia adında bir ülkenin kurularak, yeni kuralların oluşturulacağı ve vatandaşların da bu kurallara uygun bir şekilde yaşayacağı ifade edildi.

Uzayda Yeni Bir Ülke Kuruluyor: Asgardia

Vatandaşlık Başvuruları Alınacak

Uzaya giderek Asgardia’da yaşamak isteyenlerin vatandaşlık için başvuru yapması istenirken, 100 bin kişilik bir ülkenin kurulmasının amaçlandığı belirtildi. Bu açıdan 100 bin kişilik hedef için uzun yılları kapsayan bir proje ön görülüyor. Asgardia için vatandaşlık başvurusu yapacak kişilerin, mevcut vatandaşlığı için herhangi bir sorunun yaşanmayacağı ifade edilirken, en çok dikkat çeken detay, Asgardia için uzaya gidecek kişilerin uzun yıllar burada kalması planlanıyor. Bu açıdan Asgardia için kişilerin gerçek yaşamından da vazgeçmesi gerekecek. Zira istenildiği zaman geri dönmek, vazgeçmek mümkün olmayacak.

Dünya Korunacak!

Asgardia kapsamında en önemli amaçlardan birisi de dünyanın korunması olacak. Uzay çöplerinden meteorlara kadar Asgardia’da kurulacak özel sistemler ile hareketlilik takip edilecek. Böylece daha önceden duruma müdahale edilebilmesi de mümkün olacak. Bu bakımdan sadece proje ya da projeye katılacak kişiler için değil, dünyanın geleceğine yönelik de Asgardia büyük bir önem taşıyor.

Uydu 18 Ay Sonra Atılacak

Asgardia için ilk adımın 18 ay sonra atılacağı belirtilirken, bu 18 aylık süre içerisinde ilk olarak vatandaşların seçimi ve ardından Asgardia için eğitim çalışmaları gerçekleştirilecek.

Tepki Çekebilir!

Proje başlangıçta masum olsa da 100 bin kişilik bir grubun uzayda olması ve yüksek teknolojiler ile donatılması, farklı çalışmalara da yer verebilir. Ayrıca normal devlet statüsünde devlet iznini alınacak olması ve bu yönde çalışmaların planlanması Asgardia’nın amacından çıkabileceği konusunda farklı fikirler de gündemde yer almaya başladı. Bu açıdan projenin başlangıç aşamasına kadar pek çok farklı tartışmanın da yapılması mümkün görünüyor. Bugüne kadar devlet kurma konusunda dünyada hiçbir örnek yer almazken, Asgardia hem bu açıdan hem de uzayda kurulacak bir devlet olması açısından dikkatleri üzerine çekiyor.

Riskleri Var

Asgardia aynı zamanda çeşitli riskleri de taşıyor. Normal bir uzay araştırmalarında dahi çeşitli sorunlar yaşanırken, Asgardia’da nüfusun daha fazla olacak olması, herkesin güvenliğinin sağlanabilmesi ve ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına pek çok farklı soru işaretini taşıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir