Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Sahte Hafıza Kartları Nasıl Anlaşılır? Teknik Farklar Nelerdir?

Dünyanın en hızlı büyüyen sektörü olan teknoloji pazar, pahalı ürünlerin yanında alternatif olarak imitasyon yani sahteleriyle de karşımıza çıkıyor. Bazı elektronik ürünlerde imitasyonlarun işe yaradığı gözükse de aslında hiçte öyle değil.

Sahte Hafıza Kartları Nasıl Anlaşılır? Teknik Farklar Nelerdir?

Dünyanın en hızlı büyüyen sektörü olan teknoloji pazar, pahalı ürünlerin yanında alternatif olarak imitasyon yani sahteleriyle de karşımıza çıkıyor. Bazı elektronik ürünlerde imitasyonlarun işe yaradığı gözükse de aslında hiçte öyle değil. Akıllı cihazlarımız, kameralarımız vb. elektronik eşyalarda hafıza kartları en temel ihtiyaçlarımızın başında geliyor. Bunların imitasyonları ucuz fakat hiçte istenilen randımanı sağlamıyor. Bu makalemizde bu konuya değineceğiz.

Hafıza kartları, depolama birimleri olarak kuşkusuz en başta gelmektedir. Fakat sahte kartlar fiyat avantajıyla karşımıza çıktığından tercih önceliğini alıyor. Bilinmesi gerekir ki imitasyon kartlar cihazlarımıza ciddi zararlar verebilmektedir. Hafıza kartı yuvalarının bozulduğuna dair şikayetler bir hayli fazladır. Görüntü olarak birbirlerine tıpatıp benzeyen bu kartları birbirinden ayırmak mümkün.

SAHTE VE ORİJİNAL HAFIZA KARTLARI ARASINDA TEKNİK FARKLAR VARDIR!
Kingston, Sandisk ve Samsung gibi en büyük üreticilerin üretmiş olduğu kartların kopyaları piyasada oldukça yaygındır.  Bunları anlamak için teknik farklar söz konusudur. Kapasite bazında yüksek gösterilen kartlar aslında hiçte üzerinde yazdığı alan kadar yer sahibi değildir. Üzerinde 32 GB yazar fakat içeriği 2GB olabilir. Bunun dışında kullanırken rahatlıkla anlayabilmenin bir diğer yolu ise, yazılımsal olarak hileler mevcuttur. Kartı taktığınızda size 32 GB olarak gözükebilir. Fakat içerisine bir dosya attığınızda sadece görsel olarak böyle gözüktüğünü farkedebilirsiniz. Ufacık bir dosya kartınızın yarısını dolmuş gösterebilir. BU tür imitasyon kartlarda veri kaybı fazlasıyla yaşarsınız! Kartı bozuk sanar ve çöpe atarsınız!

microsdhilra-300x227KARTIN YAZMA HIZI BELLİ EDER!
Class ismini verdikleri bu sınıflandırma yntemi ile kartı satın almadan önce okuma ve yazma değerlerini görebilirsiniz. Kartın okuma ve yazma hızlarının düşük olması demek, depolanmak istenen verilerin daha yavaş kullanıma neden olacaktır. Mesela sahte MicroSD kartta yüklü olan bir oyun, gerçeğe göre daha geç açılacaktır. Sahte kartta saklanan fotoğraflar galerinizin daha geç açılmasına sebep olacaktır. Sahte karta kayıt edilecek bir fotoğraf çektikten sonra normalden daha uzun süre beklemeniz gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan USB Type-C Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey başlıklı makalemizde USB, USB 3.0 ve usb adaptör hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ