Resimleri Özgünleştirme ve SEO Bazında Hit Artışı
 1. Anasayfa
 2. Seo

Resimleri Özgünleştirme ve SEO Bazında Hit Artışı

3

Bildiğimiz gibi SEO sektöründe son dönemlerde web sitelerine hit çekebilmek adına birçok farklı işlem uygulanabilir. Bu işlemler için ziyaretçiyi çekebilmek adına birçok farklı çalışma yapmak ve bu çalışmalar akabinde ilerleyen süreci çok daha iyi bir şekilde yönetebilmek tamamen sizlerin elinde. Ancak normal arama sonuçlarından olduğu kadar görsel aramalardan da ziyaretçi çekebileceğinizi kesinlikle unutmamalısınız. İşte bu noktada yapmanız gereken en önemli unsurlardan birisi de sitenize eklediğiniz içeriklerde özel resimler kullanarak arama motorunun görsel sıralamalarında da en üst noktalarda yer almanız olacaktır. Bu safhada sizlere önerilerimiz olacak.

Resimleri özgünleştirme, günümüz SEO teknikleri içerisinde en faydalı olanlardan birisidir. Eminim ki sitenize görseller eklemek için hepiniz yine Google görselleri kullanarak bu anlamda ki sorununuza kökten çözüm getiriyorsunuz ancak o resmi sizden önce kullananlar her zaman için sizden bir adım önde olacaklardır. Birçok kişinin resim özgünleştirme mantığından anladığı üzerine logo eklemektir ancak durum bundan çok daha farklı bir durum. Resimleri özgünleştirme ile alakalı olarak yapabileceğiniz çok daha farklı tarzda çalışmalar var. Bu çalışmalar sizlerin bir adım daha önde olmanıza yardımcı oluyor.

Resimleri Özgünleştirme ve SEO Bazında Hit Artışı
Resimleri Özgünleştirme ve SEO Bazında Hit Artışı

Google görsellerden hit alabilmek için resimleri belirgin şekilde özgünleştirmeniz gerekecektir. Bunda ki kasıt resmin yönünü değiştirmek, renk ayarları ile oynamak, boyutunu değiştirmek, açıklamalarını değiştirmek ve hatta üzerine logo eklemek gibi seçenekler olabilir. Bunları yapabilmeniz için grafik editörlerine ihtiyaç duyacaksınız.

Resim Özgünleştirmek için Yapılması Gerekenler

Bir resmi özgünleştirmek için yapabileceğiniz birçok farklı uygulama vardır. Arama motoru gözünde o resmi benzersiz kılmak aslında düşünüldüğü kadar zor bir unsur olmayacak. Resimleri özgünleştirdiğiniz takdirde özellikle moda, kadın, yemek tarifleri, grafik gibi web siteleriniz var ise son derece yararlı bir uygulama olacağının da altını çizmek istiyorum. Sırası ile;

 1. Resmin yönünü değiştirin. Örnek olarak bir resmi yatay olarak %100 ters hale getirin ve sağdaki bir objenin sola gelmesini sağlayın.
 2. Resmin renk ayarları ile oynayarak belirgin fark yaratın.
 3. Resmin boyutunu mümkün mertebe küçültün. Wordpress sitelerde Smash İt tarzı eklentiler bunu fazlası ile yapmaktadır.
 4. Resimlerin üstüne logolarınızı yerleştirin ve yukarıda ki gibi ayrı bir zemin koyun.
 5. Arama motorundan resim indirdiğinizde sağ tıklayıp özellikler diyerek açıklama ve detay kısımlarını inceleyerek kendi bilgilerinizi girebilirsiniz.

Bu işlemleri birçok farklı grafik programı ile yapabilme şansına sahip olacaksınız. Aynı zamanda amacımız Google arama motoru olduğundan dolayı Yandex görseller üzerinden bir resmi indirerek sitenize koyabilirsiniz. İki site arasında ki sıralama farklılıkları nedeni ile çok daha mantıklı bir adım atmış olacaksınız. Yukarıdaki resmin orijinal hali de aşağıdaki gibidir.

Resimsel SEO
Resimsel SEO

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. Öncelikle yazı için elinize sağlık.
  Acaba wp için otomatik logo ekleyecek bir eklenti önerebilir misiniz?

 2. 22 Aralık 2014

  Resimleri özgünleştirmek için illa photoshop bilmek gerekir mi? Kullanımı daha kolay programlar var ise paylaşırsanız sevinirim, teşekkürler.

 3. http://resim.seo.kim den de photoshop vs bilmeden yapılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir