ActiWait Kırmızı Işık Oyun Teknolojisi Almanya’da Başladı
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

ActiWait Kırmızı Işık Oyun Teknolojisi Almanya’da Başladı

1

Teknoloji konusunda sınırları zorlamaya devam eden ülkelerin başında Almanya geliyor. Her geçen gün çok daha yeni teknolojiler tanıştığımız günümüzde Almanya, kentlerinden birisinde uyguladığı yeni nesil bir teknoloji ile birlikte aslında tüm dünyanın gözlerini üzerine çekmeyi başardı diyebiliyoruz. Aslında bu tip konularda sınırları zorlamak çok da mantıklı durumları beraberinde getirebiliyor ancak ülkemiz genelinde bu tip bir teknolojinin geliştirildiğini düşünemiyorum. Almanya’lı mühendislerin üzerinde çalıştıkları ve belediye ile anlaşmalı olarak kullanmaya başladıkları bu teknolojinin adı ActiWait.

ActiWait sistemi, ülkemizde de uygulanan kırmızı ışıkta tuşa basıp bekleme mantığının yerine geliştirilmiş olan ve gerekli mi gereksiz mi karar veremediğimiz bir teknoloji. Bu sistem, trafik ışıklandırması yapan direklerin alt kısımlarına birer tane bağlanarak insanların kırmızı ışıkta beklerken oyun oynamalarına imkan tanıyan küçük çaplı dokunmatik bir oyun konsolu olarak nitelendirilebilir. Bundan birkaç ay önce StreetPong adı ile piyasaya çıkarılan ancak zaman içerisinde neden olduğunu anlamadığımız bir şekilde ActiWait adını alan bu teknoloji, insanlardan son derece olumlu geri bildirimler aldı.

ActiWait
ActiWait

ActiWait sistemi şuan için Almanya’nın Hildesheim mevkiinde kullanılan bir teknoloji durumunda. İnsanlar kırmızı ışıkta beklemek zorunda olduklarında bu konsol üzerinde oyun oynayarak zamanı anlık olarak geçirme imkanına sahip oluyorlar. Tabi ki bu oyun anlık olarak çok seri çalışan ve farklı mantığa sahip bir oyun. Geliştiricilerin burada ki esas amacı, kısa süreli de olsa ışıkların yanmasını beklerken insanların farklı bir deneyim edinmesine yardımcı olmak ve bu sistemi geliştirebilmek için bağış ödeneği sağlamaları.

Yazılımcılar şuan 125 bin Euro gibi bir bağış beklentisi içerisindeler ve eyaleti tamamı ile bu sistem ile donatabilmek için sistemi çok daha iyi bir hale getirecekler. Bu anlamda hükümetten de ciddi anlamda destek bekliyorlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Başka ülkelerde teknolojiyi beklerken bile kullanıyorlar. Bizim ülkemize o teknolojiyi koysalar herkes oynamak için sıraya girer ışıklarda izdaam olur çalınma riskini hiç işin içine katmıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir