Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

PHP Laravel Öğrenmek İçin 5 İpucu

PHP Laravel Öğrenmek İçin 5 İpucu

Ücretsiz, açık kaynak web uygulama iskeleti Laravel tercih edilen bir sistem ve kullanıcı kitlesi genişledikçe, öğrenmek için gerekli kaynaklar da çoğalıyor. Tabii ki bu olumlu bir gelişme fakat en iyisini nasıl seçersiniz? Okumak mı, izlemek mi sizin için daha faydalı? İşte PHP Laravel öğrenmek için 5 önemli ipucu:

1. Resmi dökümanlarla başlamayın
Yeni başlayanların genellikle ilk yaptığı şey resmi Laravel dökümanlarına bakmak oluyor. Yanlış anlamayın, bunlar harika kaynaklar ama yeni başlayanlara uygun değiller. Çünkü resmi Laravel dökümanları, sizin PHP ekosistemini ve modern araçlarını hâli hazırda bildiğinizi kabul ediyor.

2. PHP, OOP, Terminal ve Composer’ı öğrenin
Kulağa komik gelebilir ama gördüğümüz kadarıyla pek çok kişi ilk başta PHP’yi öğrenmeden Laravel’e geçiş yapmaya çalışıyor. Tıpkı JavaScript bilmeden jQuery deneyenler gibi. Kendinizi kandırmayı bırakın ve temel ilkelerle başlayın.

Herhangi bir modern PHP frameworkünü (Laravel, Symfony vb. gibi) öğrenmek için, en başta PHP’de iyi olmalısınız. Keza Composer da bilmelisiniz çünkü kendisi PHP ve Laravel’in önemli bir parçası.

3. Kitaplar, kurslar ya da videolar? Ücretsiz mi, ücretli mi?
Muhtemelen en çok sorulan soru bu: PHP veya Laravel öğrenmenin en iyi yolu nedir? Bu kişisel bir seçim ve kimi insan okumakta iyidir, kimisi izlemekte. Önemli olan, nasıl rahat edip, nasıl daha iyi anladığınız.

Buna rağmen, YouTube’dan rastgele dersler açıp izlemeyin ve bir programa bağlı olarak gidin. Ayrıca ücretsiz olarak da bulabileceğiniz pek çok kurs var fakat para ödeyerek bir ders satın almak, işinizi daha kolaylaştıracaktır.

4. Okumayı bırakın, yazmaya başlayın!
Hiçbir programlama dilini kod yazmadan kavrayamazsınız. Kitap okumaya veya video izlemeye çok vakit harcamayın ve yazabildiğiniz kadar kod yazın. Aldığınız dersleri hızlıca pratiğe dökün.

5. Vazgeçmeyin
İnsanlar problemleri çözemediğinde çabuk vazgeçiyorlar ve bu yüzden pek çok kişi PHP-Laravel öğrenmeyi bırakıyor. Oysa ki bu yola girerken pek çok zorlukla karşılaşacağınızı bilmeniz gerekiyor. Önünüze problemler, çözülmesi zor sorular çıkacak ve çoğu zaman bilgisayarı camdan fırlatmak isteyeceksiniz.

Fakat asla vazgeçmeyin ve gelişiminizi sürdürün.

Bir önceki yazımız olan PHP Türkçe Karakter Sorunu başlıklı makalemizde php karakter hataları çözümü, php karakter hatası nasıl çözülür ve php türkçe karakter sorunları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ