Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Online Alışverişlerde Selfieciler Yaşayacak

Online Alışverişlerde Selfieciler Yaşayacak

Selfie severlere Müjde! Online Alışverişte yüz tanıma sistemi deneniyor.

Son zamanlarda sıkça lafını ettiğimiz online alışveriş için yeni bir döneme geçildiğinin sinyalleri verildi. Hemen her ihtiyacımızı internet üzerinden ayaklarımıza kadar getiren birçok güvenilir sayfa bulunmakta. Ödemeleri de kredi kartları ile yapmakta olduğumuz bu alışverişlerimizin teknolojiye ayak uydurduğunun haberleri gelmekte.
Akıllı mobil cihazların çıkması ile birlikte büyük bir akım yaratan selfie çekme yarışına giren insanların yakından ilgileneceği bu akımlara bir yenisi daha ekleniyor.  Bankaların birbiriyle yarıştıkları teknoloji gelişmeleri sayesinde her işlemi dokunarak yapacağımız bir döneme geçmiş bulunmaktayız.

Online Alışverişlerde Selfieciler Yaşayacak

Yüz tanıma sistemi nedir?
Geçtiğimiz günlerde Mastercard tarafından online alışverişte denenen bu sistemle birlikte ödemelerin onaylanması için öncelikle yüz tanıma işleminin tamamlanması gerekiyor. Bunun için de kameralarınızı yüzünüze doğru tutmalı ve yüzünüzün görüntülenmesini sağlamalısınız. Böylelikle alışverişlerde güvenlik problemi yaşanmasının önüne geçilmesi hedeflenmektedir.
Sosyal medyalarla sıkça paylaşılan bu selfie çekimleri güvenlik tedbirleriyle birleştirilecek ve online alışverişlerde ödeme talebinin onaylanmasında etkili bir faktör olacak. Selfie modasından dolayı bu tür bir uygulamaya aynı zamanda tüketici olan kullanıcıların sıcak bakacağını düşünen şirket, yalnızca bununla kalmayıp ses ile tanınma veya parmak izinin alınması gibi uygulamaların da gerçekleştirileceği belirtilmektedir.

Yüz tanıma sisteminin avantajları ne olacak?
Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre yüz tanıma sisteminin sağlayacağı birtakım avantajlardan söz edilmektedir. Buna göre, şifre çalınması veya kod değiştirilmesi gibi işlemlerin yüz tanıma sisteminde aktif olmayacağını belirtmişlerdir. Kısaca yüz tanıma sistemi sayesinde insanların yüzlerinin değiştirilmesi mümkün olmadığından güvenli olarak görülmektedir.

Yüz tanıma sisteminin dezavantajları ne olacak?
Ancak, yüz tanıma sisteminin denemelerde görülen bir dezavantajı vardır. Buna göre, insanlar telefonu yüzlerine tutmak yerine, ilgili kişinin resmine tuttuğunda da bu işlemler gerçekleşmektedir. Bu anlamda çalışmalarını yoğunlaştıracak olan şirket henüz kullanıma açmadığı bu özellikle ilgili daha çeşitli güvenlik önlemi geliştireceklerini de belirtmişlerdir.

Daha öncesinde Google tarafından denenmiş olan yüz tanıma sisteminden, şifreleme veya diğer kodlama yöntemlerinden daha güvenli olmadığının anlaşılması üzerine vazgeçilmiştir. Ancak önemli bir kitle ise hem şifreleme, hem yüz tanıma sisteminin birlikte kullanılması halinde başarılı sonuçlar elde edileceğini savunmaktadır.

Henüz yurtdışında test aşamasında olan ödemede yüz tanıma sistemi için ülkemize de gelmesiyle birlikte gelecekte nasıl bir uygulamayla karşılaşacağımızı merak etmekteyiz. Giyim, yiyecek, bakım, teknolojik aletler, mutfak gereçleri gibi her alanda yaptığımız alışverişlerin yüzdeliğe döküldüğünde büyük bir kısmını kapsayan internet alışverişlerimize yeni bir soluk getirecek olan bu çalışmaların neticesinde satıcılarla muhatap olmadan, istediğimiz malzemeye sahip olacağımız garanti gibi görünüyor.

Büyük bir soru işaretini yanında getiren ödeme aşamasında de güvenli uygulamalara yer verecek olan bu güncellemelerin ardından internet aracılığıyla ihtiyaç duyduğumuz tüm eksiklerimizi giderebileceğimiz garanti gibi görünmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yeni iOS 9 Güncellemesi başlıklı makalemizde Apple, IOS 9 Beta ve IOS 9 güncellemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ