Yeni iOS 9 Güncellemesi
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Yeni iOS 9 Güncellemesi

0

Bilindiği gibi hayatımızı önemli ölçüde etkileyen akıllı cihazlarda iki adet işletim sistemi bulunmaktadır. Artıları ve eksileri sürekli olarak birbiriyle kıyaslanan ve birbirleriyle bir yarış halinde olan işletim sistemleri, kullanıcıların isteklerini ve şikâyetlerini de değerlendirerek sürekli bir güncelleme içerisine girmektedir.

Bunlardan bir yenisini de IOS işletim sisteminde bugün görmekteyiz. Apple şirketinin ürettiği iPad, iPhone gibi akıllı cihazlarda kullandıkları IOS işletim sisteminin yeni sürümü olan IOS 9 Beta bugün denenebilir.

IOS güncellemesine sahip olmak için öncelikle Apple Beta Yazılım aracılığıyla kayıt yaptırdıktan sonra oturum açmalısınız.  Daha sonra yalnızca Safari tarayıcısı üzerinden indirebileceğiniz güncelleme için beta.apple.com/profile linkinden download işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İndirme işlemi ardından güncellemenin kullanır hale gelmesi için Ayarlar’dan yükleme işlemini tamamlamalısınız.

Kısa bir hatırlatma yapmamız gerekirse, cihazlarınıza IOS 9 güncellemesini indirdikten sonra, bir önceki güncellemeden daha az kullanılacak yer kalmaktadır.

IOS 9 ile neler değişti?
Şimdi sırada siz değerli teknoloji sever takipçilerimizi IOS 9 Beta sürümü ile ilgili neler değiştiği konusunda bilgilendireceğiz.
İlk dikkati çeken özelliği kullanıcıların şikâyetlerine kulak verildiğini göstermektedir. Apple şirketine yapılan sayısız şarj şikâyetini dikkate almış olduklarını görüyoruz. Pil ömrünü uzatan ve birkaç saat daha fazla kullanmanıza olanak veren düşük enerji özelliği vardır.

Daha sonra ki özelliği klavyelerinin daha kullanışlı ve işlevsel olmasıdır. Normal bir klavye kullanıyormuş gibi kolay yazı yazma, kısa yollardan ulaşım gibi ekstra özelliklerin yer aldığı görülmektedir.
Bir diğer işlevsel hale getirilen özelliği ekran üzerinde karşımıza çıkıyor. Ekranı bölerek aynı anda birden fazla iş yapma veya video izlerken diğer sayfalara da göz atmayı kullanılır hale getirmektedir.
Ayrıca Safari üzerinde bulunan reklamların kapatılması gibi web üzerinde yapılan işlemler için de büyük kolaylıklar bulunmaktadır.

Son olarak IOS9 ile birlikte en şaşırtıcı özelliğin detaylarını inceleyelim. Gelen aramalarda numaraların rehberde bulunmaması halinde İphone cep cihazlarınız numaranın kimlere ait olabileceği konusunda gizliliği barındıran bir bilgilendirme yapmaktadır.

IOS 9 yüklemeden önce cihazınızı yedekleyin.
Bazen yeniliklere alışmak zaman alabilir. Deneme sürümünün başarılı olarak tamamlanmasının ardından kullanıma açık hale getirilen işletim sistemini her şeye rağmen beğenmemeniz veya sorun yaşamanız ihtimaline karşı kullanmakta olduğunuz sisteminin kopyasını bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Bunu yapmanız için iTunes aracılığıyla yedeklemeniz gerekmektedir. Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra ise Arşivlemeye geçin. Cihazlarınızı bilgisayara bağlayarak programı çalıştırın ve ilgili butonları takip edin. Arşivlemenin tamamlanabilmesi için CTRL tuşuna basarken yedeklerinizi seçmeniz yeterli olacaktır.

IOS 9 nasıl karşılandı?
İşletim sisteminin güncellenmesinin ardından cihazlarında kullanmaya başlayan kişiler başta Twitter olmak üzere, sosyal medya üzerinden deneyimlerini aktarmayı ihmal etmediler. Öyle ki top trend listesinde ilk sıraya yerleşmeyi başarabilen bu hashtag üzerinden sayısız yorum yapılmaktadır. Dilerseniz indirmeden önce bu yorumlara göz atabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir