İndex Silme Yöntemleri
 1. Anasayfa
 2. Seo

İndex Silme Yöntemleri

0

SEO konusunda özellikle son dönemlerde index silme yöntemleri ile alakalı olarak yoğun bir araştırma söz konusu. Bilişim sektöründe ki inanılmaz gelişim ve web sitesi rakamlarında ki ciddi artıştan ziyade özellikle domain alışverişi konusunda da sektörel bir rekabet olduğunu unutmamak gerekir. Zaman içerisinde ortaya çıkan gelişmelerin akabinde başkasından alacağınız domainlerin kaliteli de olsa arama motoru gözünde eski index kayıtları mevcut kalabilir. Siz yepyeni bir sistem geliştirmek istediğinizde ise bu durum eski indexlerin sitenizde 404 Hatası vermesi ile birlikte çok daha sıkıntılı bir hale gelebilir.

İndex silme yöntemleri bu nedenle çok büyük önem arz eder ve site sahiplerinin SEO uygulamaları açısından hayati bir önem taşır. Eski indexler yeni sistemde 404 hatası vereceğinden dolayı arama motoru için bu durum bir handikap olarak nitelendirilebilir. Bu handikap durumunun ortadan kalkması için yapılacak çalışmalar son derece önemlidir ve eski indexleri silme koşulu ile kafanızın rahat etmesini sağlayabilir, arama motorlarının bu bağlamda güvenini sağlayabilirsiniz.

İndex Silme
İndex Silme

İndex silme yöntemleri iki ayrı şekilde incelenebilir ve bu iki ayrı yöntem aslında çok kısa süre içerisinde etkisini gösteren bir yöntemdir. Google sisteminin sunmakta olduğu webmaster araçları panelinden bu sorunu tamamı ile ortadan kaldırabileceğiniz gibi aynı zamanda robots.txt dediğimiz arama motoru komut sistemi ile de bu sorunun önüne geçebilmek son derece mümkün bir seçenek olacaktır.

WEBMASTER ARAÇLARI İLE İNDEX SİLME

 1. Öncelikle Google Webmaster Tools üzerinde ki sitenizin ayar kısmına giriniz.
 2. Sol panelde yer alan Google Dizini sekmesine tıklayın ve altında açılan “URL’leri Kaldır” alanına tıklayın.
 3. Karşınıza gelecek kısımda en üstte “Yeni Kaldırma İsteği Oluştur” butonuna tıklayınız.
 4. Gelen ekranda kaldırmak istediğiniz URL’yi soracaktır. Başında alan adı olmadan sadece (http://www.siteadiniz.com/konu-adi-html/) şeklinde url girişini yapın ve istekleri oluşturun.
 5. En kötü ihtimal ile 5 gün içerisinde istediğiniz tüm URL adresleri dizinden kaldırılır.

ROBOTS.TXT İLE İNDEX SİLME

Öncelikle FTP içerisindeki robots.txt dosyasını indiriniz.

Eğer böyle bir dosya yok ise masaüstünde robots adı ile bir NOT DEFTERİ açınız.

İçerisinde şuan dizinde bulunan ancak sitede olmayan URL’leri aynen aşağıdaki gibi girebilirsiniz. ÖRNEK ROBOTS.TXT DOSYASI;

User-agent: *

Disallow: /http://siteadiniz.com/konu-adi.html/

Disallow: /http://siteadiniz.com/diger-konu-adi.html/

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir