Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

  • 03 Nisan 2018
  • 472 kez görüntülendi.
Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Hemen çıkma oranı sıralamanıza ne kadar etki eder bilinmez ancak her SEO uzmanının bildiği bir şey vardır ki sıralamanıza etki ettiği kesindir.

Hemen çıkma oranı cümlesini çoğu kez duymuşsunuzdur ancak bunun ne demek olduğunu bilmiyorsanız açıklayalım. İnternet sitenize gelen kullanıcılarının başka bir sayfaya tıklamadan hemen sitenizden ayrılmasını ifade eden bir tanımlamadır. Kullanıcılar genellikle ilk sayfaya girdikten sonra istediklerini bulsun ya da bulamasın hemen o siteden ayrılırlar. Dolayısıyla bu da hemen çıkma oranınızı artıran bir faktördür. Bunun nedeni ise sitenize gelen bir kullanıcı girdiğinde aradığını bulamaz ve başka bir siteden arayışına devam eder.

Hemen çıkma oranı ve Seo

Web sitesi sahipleri ve SEO uzmanları bu analizi genellikle Google Analytic verilerine dayanarak takip ederler ya da ziyaretçi sayaçları kullanırlar.  Sitenize gelen bir ziyaretçinin hemen ayrılması sitenizin kalitesini çok fazla etkilemez ancak her sitenin de sağladığı amaç ve hizmet farklıdır. Dolayısıyla sektörünüze bağlı olarak sitenizden hızlı çıkışlar sizin için iyi olmayacaktır.

Hemen çıkma oranı aslında sitenize gelen bir kullanıcının içeriklerin kalitesinden dolayı kaynaklanmaz. Yani sitenizin tasarımı kötü ya da buna benzer sorunlar içeriyorsa bu durumda kullanıcılar sitenizi hızlı bir şekilde terk edeceğinden dolayı Google gibi arama motorları da bu durumu dikkate alacaklardır.

Yüksek olması ne anlama gelir?

Bir internet sitesi için günün sonunda etkileşim önemlidir. bunun içinde sitenizi tek bir alanda değil genel anlamda değerlendirmek gerekir. Bu da sitenize gelen ziyaretçi sayısından tutunda hemen çıkma oranına varıncaya kadar hepsini kapsar.

Bir önceki yazımız olan Trustrank Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ