Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Google Web Yöneticisine Site Nasıl Eklenir

Google Web Yöneticisine Site Nasıl Eklenir

Merhaba arkadaşlar, Bugün ki yazımızda sizlere webmaster ve seo ile ilgili konuların başında yer alan google webmaster araçları veya web yöneticisi araçlarına site nasıl eklenir onu sizlere açıklamaya çalışacağım.

Acemi bir webmaster’in ilk olarak sitesini açar açmaz yapması gereken ilk işlem sitesini google’a eklemesi olacaktır. Tabi bu işlem için kuralımız, site üzerinde yer alan eklentiler ve ayarların tamamlanmasından sonra yapılması gerekmektedir. Bugün sizlere wordpress üzerinde açıklamalarda bulunacağım.

Google Web Yöneticisine Site Nasıl Eklenir

İlk olarak yapacağımız işlem, google’a girerek site:bilisimcafe.net şeklinde arama yapın ya da buraya tıklayınız.

Açılmış olan sayfa üzerinde Web Yöneticisi araçları üzerinden Oturum Açın yazısına tıklayın. Daha sonra bu bölüme Google hesabınız yani gmail hesabınızı giriniz.

..::Google Webmaster Tools::..

Sonrasında sırasıyla yapmanız gereken işlemler aşağıda ki gibi olacaktır.

  • Site Ekle
  • Alternatif Yöntemler

Bu işlemlerden Site eklemeyi seçtikten sonra size <meta> uzantılı bir kod verilecektir. Bu meta kodunu wordpress admin bölümünüze girerek, Sırasıyla Görünüm-> Editör -> Üst Kısım yani ( header.php ) tıklayarak <head> etiketinden sonraki alana yapıştırmanız yeterli olacaktır. Ben bu işlemleri yapamam diyorsanız aşağıda belirtmiş olduğum resimde yer alan ” Bu html doğrulama dosyasını indirin ” sekmesine tıklayarak bilgisayarınıza indirin ve sonrasında da FTP ‘ye girerek sitenizin kurulduğu ana dizine indirmiş olduğunuz dosyayı upload ederek web yöneticisi araçlarında sizler için paylaşmış olduğum alt kısımda ki resimde ki gibi doğrula bölümüne tıklayın. Bu işlemi başarıyla tamamlamanız sonucunda siteniz google web yöneticisi araçlarına eklenmiş olacaktır. Böylece artık Google robotları sitenize daha hızlı ve daha çok ziyaret etme imkanını da sağlamış olacaksınız.

Screenshot_1

 

Bu işlemin bizlere ne gibi katkısı olacak her zaman sorulmuştur. Arkadaşlar bu işlem sitenizin haritasını  yükleyebileceğiniz aynı zamanda sitelerinizi rahatlıkla indexlenebilmesini sağlamanızın yanı sıra siteniz üzerine var olan hataları rahatlıkla görebilmenizi sağlamaktadır. Bunun neticesinde var olan hataların çözümleri kolaylaşmış olacak ve sitenizin güvenliği artmış olacaktır. Tabi sadece bununla sınırlı değil. Bir sonra ki yazımızda sizlere Google Web Yönetici araçlarında Google gibi Getir tekniklerini ve ne işe yaradıkları hakkında genel olarak bilgi vermeye çalışacağız. Konu ile ilgili anlamadığınız kısımlarda bizlere bu yazının altında yer alan yorum bölümünden sorunlarınızı ifade ederek sizlere yardımcı olmamızı sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan CloudFlare Nedir ve Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizde Cloud Flare ipuçları, Cloud Flare nasıl kullanılır ve Cloud Flare Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ