Joomla Nedir? Ne İşe Yarar?
 1. Anasayfa
 2. İçerik Yönetim Sistemleri

Joomla Nedir? Ne İşe Yarar?

1

joomla

Joomla, dünya üzerinde hazırlanmakta olan birçok önemli CMS modelinden birisi olarak dikkat çekiyor. Bildiğimiz üzere web teknolojilerinin hızlı bir şekilde yaygınlaşması ile birlikte web sitelerinin sayısında hızlı bir artış söz konusu oldu ve bu artışın en önemli sebeplerinden birisi olarak da kuşkusuz ki Joomla gösterilebilir. Henüz ortada Wordpress ve Blogger gibi içerik yönetim sistemleri yer almıyorken ortaya çıkan ve kolay bir şekilde modüller ile web sitesi hazırlamamıza imkan tanıyan bu sistem bir zamanlar sektörün en büyük CMS modeliydi.

Zaman içerisinde daha güvenli ve kolay geliştirilebilir sistemlerin çıkması ile birlikte Joomla etkisini kaybetti. Sunucu teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte de güvenlik anlamında çok ciddi sıkıntılar yaşayan bu sistemin kullanım sıklığı her geçen gün çok daha fazla azaldı ancak birçok firma, hala kurumsal web siteleri oluştururken Joomla altyapısı üzerine yoğunlaşıyor ve nimetlerinden faydalanıyor.

Joomla Nedir?

Bu sistem modüller ile yönetilebilen, PHP altyapısı ile hazırlanmış, birçok farklı tema seçeneği ile ücretsiz olarak internet üzerinde yer alan bir içerik yönetim sistemidir. Temalara göre sistemi modüller ile çok daha rahat bir şekilde geliştirebiliyorsunuz ve bu geliştirme sonrasında kurumsal ya da bireysel ayırmaksızın ihtiyacınız olan en iyi web sitesini elde edebilme şansına da sahip oluyorsunuz.

Joomla sistem, hazır dosyaları internet üzerinde bulabileceğiniz ve bazı hosting sistemlerinde Softaclous bünyesinde de yer alan bir CMS modelidir ve kurulum anlamında da son derece kolay seçenekler sunar. Modülleri sayesinde SEO anlamında da esnek seçenekler sunan bir sistem olarak da dikkat çeker.

Joomla Ne İşe Yarar?

Hazır bir sistem olduğundan dolayı bu sistem için özel bir tasarım yapma amacı içerisinde değilseniz hiçbir kod yazmanıza gerek kalmıyor. İnternet üzerinde de her sektör için binlerce ücretsiz tema seçeneği bulunan bu mükemmel sistemi aynı zamanda SEO açısından da modüller ile destekleyebiliyor ve web sitelerinizin kısa süre içerisinde arama sıralamalarında da yükselmesini sağlayabiliyorsunuz.

Joomla, güvenlik açıkları nedeni ile günümüzde en az tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden birisidir fakat önlemi alındığında kurumsal siteler için olmazsa olmazlar arasında yer alır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 24 Kasım 2014

  İçerik yönetim sistemi (CMS) olarak Joomla kendi sektöründe tekelleşmeye doğru gidiyor. PHP tabanlı olması gerçekten onu avantajlı bir konuma oturttu. Kullanıcı dostu arayüzü de cabası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir