Google çeviri hizmetinden önemli bir yenilik
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Google çeviri hizmetinden önemli bir yenilik

1

Google hizmetlerinin sürekli kendisini geliştirdiği bilinen bir gerçekliktir. Öyle ki çoğu zaman bu geliştirme aşamasında kullanıcıların memnuniyet ve düşüncelerini de göz önünde bulundurarak, bu yönde doğru bir atılım gerçekleştirir. En çok gelişim gösteren servis hizmetlerinden birisi de hiç şüphesiz ki onlarca dil arasında doğrudan ve doğruluk oranı da %80 olmak üzere çeviri yapabilmeyi sağlayan hizmeti Google Translate hem web versiyonu hem de çeşitli mobil işlemciler ile tam uyumlu bir şekilde kullanılabilecek kolay ara yüze sahip olması da, bu hizmetin oldukça fazla tercih edilmesindeki etkenlerin başında gelmektedir. Peki, bu çeviri aracı için ekstra anlamlar, deyim karşılıkları ve söz öbeklerinin doğrudan aktarılması gibi seçeneklerin yanı sıra, görsellerdeki yazılarında farklı diller arasında çevrilebileceğini tahmin edebilir miydiniz? İşte Google tam da bu özelliği geliştirdi ve kullanıcılar etrafında, çevresinde görmüş oldukları herhangi bir yazının görüntüsünü yüksek çözünürlüklü bir kameraya sahip telefonları ile çekerek anında Google Translate uygulaması üzerinden Türkçe karşılığı ya da hangi dilde görüntülemek istiyorsa, uygulamaya yüklemesi ve görmek istediği dil için özel bir tık yapması yeterli olacaktır. Oldukça ilgi gören bu değişimin hem günlük hayatta hem de kolaylık sağlaması açısından oldukça fazla kullanışlı olacağı tahmin ediliyor.

Bu geliştirilmiş yeni özelliğin pek çok önemli avantajı bulunuyor. İşlevselliği de oldukça farklı olmakla birlikte, genel olarak sorunsuz bir çeviri hizmetini gerçekleştirmektedir. Sunmuş olduğu önemli avantajlarından birisi de çekinilen görüntünün, uygulama hafızasında taranarak, sadece 1-2 saniyede Türkçe ya da seçilen bir dilde aynı görüntünün sadece yazının belirlenmiş dile çevrilmişi olarak telefon ekranına gelmesidir. Bu durum için en iyi örneği ise tabelalar açısından ele alabiliriz. Herhangi bir tabela üzerinde bulunan yabancı dildeki yazının fotoğrafı çekilir ve doğrudan uygulamaya taratılarak, o tabelanın Türkçesi ile birlikte fotoğrafı da geri sunulur. Bir diğer önemli avantajlarından birisi de, tüm bu çeviri hizmetini gerçekleştirebilmesi için herhangi bir şekilde internet bağlantısına ihtiyaç duymamasıdır. Bunun nedeni ise, ihtiyaç duyduğunuz dillerin paketini daha önceden telefonunuza yüklemeniz sayesinde, o an internet bağlantınız yoksa dahi, kolay bir şekilde sorunsuz çeviri yapabilecektir.

Yaklaşık 30 adet dil olduğu düşünüldüğünde, özellikle en çok kullanılan Avrupa dillerinin hepsi, Asya’nın en çok kullanılan dilleri de dâhil olmak üzere, günlük hayatta pek çok kişinin işine yarayacak olan bu özellik sayesinde, çevrede ya da herhangi bir kâğıt üzerinde bulunan farklı dildeki yazıların, istenilen dile çevrilmesi kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Google, bu geliştirme ile ilgili oldukça kararlı olduklarını ve geliştirici ekibin bunun için büyük bir çaba harcadığı belirtti. Son zamanlarda özellikle Google Plus hizmeti için gerçekleştirmiş olduğu önemli kararlar ile dikkat çeken, internet arama motoru devi Google, sunmuş olduğu çeviri hizmeti için de artık görsellerin de dâhil olmasını sağlayan bir çeviri özelliği ile hiç şüphesiz ki uygulama ve servis hizmetlerine ne kadar değer verdiğini göstermekte, ayrıca Google Translate kullanımının da oldukça artış göstereceği yönünde tahminler yürütülmektedir. Herhangi bir yazılı kart, tabela ya da herhangi bir kâğıt üzerindeki yazıyı kolay bir şekilde çevirmeye yarayan, kullanışlı uygulama, şimdiden akıllı telefonlar üzerinde tam uyumlu bir şekilde denenebiliyor ve pek çok kullanıcı tarafından ilgi görmüş bir durumda. Sizler de android uygulama marketi üzerinden Google Translate uygulamasının yeni özelliğini keşfetmeye başlamak için sadece uygulamayı indirmeniz ve telefonunuzun kamerası ile çevirisini yapmak istediğiniz yazının fotoğrafını çekmeniz yeterli olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 19 Ocak 2016

  Bu yeni yeniliği çok beğendim google çeviri gerçekten diğer çeviri sitlerinden bile daha iyi hemde nasıl bir tonlamada konuştuklarını bile bize sunabiliyor türkçede nasıl tonlama ve algoritmada konusması gerek ingilizcede nasıl konuşması gerek hoperlor simgesine basarak bunu duyabiliyor ona göre kelimeyi o şekilde o tonda okuyoruz oldukça güzel özellikti sizin bahsettiğiniz özellikte oldukça güzel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir