Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Suya Düşen Cep telefonuna Ne Yapmalı?

Suya Düşen Cep telefonuna Ne Yapmalı?

Cep telefonlarımız gözümüzden de sakındığımız cihazlarımız ve gün boyu elimizden düşürmediğimiz içinde her an başına hiç beklenmedik şeyler gelebilir. Örneğin cep telefonumuz çantamızda ve pet şişedeki su üzerine dökülebilir. Yani suya düşer sözünden kastımız denize ya da havuza düşmesi değildir. Masanın üzerindeki çayın bir anda dökülerek cep telefonumuza gelmesi gibi çeşitlendirilebilir. İşte böyle durumlarda ne kadar hazırlıklısınız yani cep telefonunuzu en az hasardan nasıl kurtarabilirsiniz?

İşte telefonunuz suya düştüğünde yapmanız gerekenler:

Hızlıca Sudan Çıkarın

Telefonun su ile temasını çok hızlı bir şekilde yapın ve kağıt havlu yada masa örtüsü ile iyice kurulayın.

Telefonu kapatın

Kuruladıktan sonra telefonunuz halen açık ise hemen kapatmanız çünkü açık olan telefon çalışan cihazın ısısı nedeniyle arıza oluşmuş ise diğer parçalara yayılabilir.

Pilini ve Sim kartını çıkarın

Telefonu kapattıktan sonra sim kartı ile bataryasını çıkartın. Bu sayede olası kısa devreyi önlemiş olursunuz.

Tuzlu su

Bu kez işiniz biraz daha sıkıntılı. Çünkü telefonunuz tuzlu suya düştüyse o zaman hemen pilini ve sim kartını çıkararak tatlı suya batırmanız gerekiyor. tahmin ediyorum ki bu sizi biraz daha endişelendirdi fakat suyun içindeki kristallerin telefonunuzun diğer parçalarına zarar vermemesi gerekiyor.

Havlu ile kurulayın

Telefonunuzu tam olarak suyla temasının kesilmesinin ardından temiz bir havlu ile kurulamalısınız. Biraz sallarsanız içindeki suyunda döküldüğünü görürsünüz.

Slika Jel

Yeni almış olduğunuz cihaz ya da kıyafetlerin ceplerinde kağıt paket içinde saklı kum gibi tanecikler vardır. Bu taneciklerin görevi paslanma ve küflenmeyi önlemektir. Dolayısıyla nem alıcı tozlardır. Telefonunuzu bu slika jel dolu bir kabın içine koyarak bekletin.  Suyun emilmesini sağlayacaktır. Ama o yoksa pirinçte kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Samsung Akıllı Gözlük Üretecek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ