Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Facebook Yüz Tanıma Özelliği Nasıl Yapılır?

Facebook Yüz Tanıma Özelliği Nasıl Yapılır?

Facebook yüz tanıma özelliği : Facebook sürekli olarak kendisini yenilemeye ve geliştirmeye devam ediyor. Bu anlamda Facebook’un en son geliştirilmesinde yüz tanıma sistemi devreye sokuldu. Henüz Türkiye’de yeni hizmete geçirilen bu yöntem sayesinde insanların istemediği fotoğraflarda kendilerinin etiketlenmesi engellenmiş olunacak.

Yeni uygulanan bu özellikle birlikte aynı zamanda Facebook önerilerinde çıkmanızı da engelleyebileceksiniz. Özellik geçtiğimiz Aralık ayında dünyaya duyurulmuştu. Yapılan açıklamada ise sahte hesaplardaki fotoğraflarda sizin resminiz kullanıldığında Facebook direk olarak size haber verecek ve istemediğiniz bir fotoğrafınızın da izinsiz kullanılmamasını sağlamış olacaksınız.

Özellikle sahte hesaplarda bu yöntem çok fazla kullanılıyordu. Facebook üzerinde binlerce milyonlarca sahte hesap olduğunu düşünürseniz burada bir anlamda da sizin de fotoğrafınızın olması olasılıklar dahilinde. Dolayısıyla sizde gizlilik esasları bölümünde bulunan bu özelliği tek tuşa basarak aktif edebiliyor ya da pasif hale getirebiliyorsunuz. Uygulama şu anda Türkiye’de açık konumda ve herkes kullanıyor kullanmak istemediğiniz zaman pasif duruma getirebiliyorsunuz.

Facebook Yüz Tanıma Özelliği Nasıl Aktifleştirilir?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi uygulama şu an herkesin profilinde açık olarak hizmet veriyor lakin ben tercih etmiyorum derseniz o zaman ayarlar bölümünden gizlilik ayarlarına gitmeniz gerekiyor. gizlilik ayarlarını açtığınız zaman bu özelliğin açık ya da kapalı seçeneği var buradan kapatabiliyorsunuz.

Şirketten Açıklama Yapıldı

Şirket özelliği ilk kullanıma sunduğunda ”İnsanların Facebook’a fotoğraf yüklerken kendilerini güvende hissetmelerini istiyoruz. Bu nedenle yakında kullanıcıların fotoğrafları bir başkası tarafından profil resmi olarak yüklediğinde insanlara bildirmek için yüz tanıma teknolojisini kullanmaya başlayacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Sence yüz tanıma sistemi sayesinde açılmış olan bu sahte hesaplar ortaya çıkarılabilir mi? yorumunuzu bizimle lütfen paylaşın.

Bir önceki yazımız olan Hangi Saatlerde Sosyal Medya da Paylaşım Yapmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ