E-ticaret Siteleri Ve Müşteri Memnuniyeti
 1. Anasayfa
 2. Advertorial İçerik

E-ticaret Siteleri Ve Müşteri Memnuniyeti

0

Bir işletme varlığını uzun süreli sürdürebilmeyi hedefliyorsa, müşteri memnuniyetini maksimum seviyeye getirmek için gerekli olanları yerine getirmek ve bu seviyeyi korumak zorundadır.  Satın aldığı ürün ya da hizmetten memnun olan müşteri, işletmenin diğer potansiyel müşteriler tarafından da tanınmasını sağlayarak satışları artırdığı gibi madalyonun diğer yüzüne bakıldığında ise; memnuniyetsizliği de işletmenin itibarını zedeleyebilir.

 

 

eticaret-sitesi-kurmak2005 yılından bu yana web ve mobil tabanlı yazılım çözümleri sunan ve e-ticaret sitesi kurmak isteyenlerin yanında yer alan IdeaSoft’un kurumsal blogunda yer alan bilgilere göre, tüm işletmeleri başarıya ulaştıracak en önemli faktör müşteri memnuniyeti. Gelişen teknolojiyle artan e-şirketler ya da e-ticaret sitesi kullanan şirketler için müşteri memnuniyetinin tanımının biraz değişikliğe uğradığını belirten Ideasoft, bunun sebebini e-ticaret müşterilerinin her an ve her şekilde hem memnuniyetlerini hem de memnuniyetsizliklerini kolayca dile getirebiliyor olmasına bağlıyor.

 

E-ticaret uygulamalarında müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çekmek ve korumak için IdeaSoft’tan altın ipuçları:

 

 1. Birçok farklı firma ve markanın e-ticaret sitesi bulunuyor. Bu sebeple, bir e-ticaret sitesinin diğerlerinin arasından sıyrılması ve dikkate değer bulunması için potansiyel ve var olan müşterilerin beğenilerinin göz önüne alınması gerekir. Müşterilerin beğeneceği görünüme sahip bir internet sitesi onların sitede daha uzun süre kalmalarına ve dolayısıyla satın alma potansiyellerinin yükselmesine yardımcı olur. Hedef müşterilerin yaş grubu, cinsiyeti bu beğenileri etkileyen faktörlerden olmakla birlikte, internet sitenin kolay kullanılabilir olması da müşteri memnuniyetini artıracak faktörler arasındadır. Sunulan ürün ve hizmetlerle ilgili geniş ancak sıkmayan düzeyde bilgi bulunması, bu bilginin profesyonel bir şekilde çekilmiş video ve fotoğraflarının olması müşterilerin ne satın aldıklarını daha detaylı inceleyebilmeleri açısından oldukça önemlidir.

 

 1. Müşteriler ihtiyaçlarına yönelik ve memnun olacakları ürünü, ürün çeşitliliği fazla olduğunda çeşitler arasında karar vererek çok daha rahat seçebilirler. E-ticaret sitesinde yer verilecek ürünlerin çeşitliliği ve kategorilere ayrılması müşterilere ürün seçme ve siteyi kullanım kolaylığı sağlayacaktır.

 

 1. Bir diğer önemli konu da internet sitesinin güvenliği. Müşteriler satın alma sürecinde kendilerini güvende hissetmek isterler. Müşterinin ödeme bilgilerinin güvenliği en başta SSL sertifikası ile sağlanır. Özel bir sistem ile bilgilerin güvenli bir şekilde alınmasına yardımcı olan bu sertifikanın farklı versiyonları mevcuttur. Bunun yanında 3d secure gibi yöntemlerle sisteme kayıtlı cep telefonu üzerinden onay kodu gönderilmesi ile güvenlik seviyesi bir kat daha artırılmış olur.
 2. Müşteri memnuniyetini olumsuz yönde etkileyen en önemli sorunlar ödemeyle ilgili sorunlardır. Müşteriler bir ürünü kolaylıkla satın almayı tercih edecektir. Eğer revaçta olmayan ve kullanımı nispeten zor bir ödeme şekli seçilirse, müşterilerin ödeme sırasında sorunlarla karşılaşmasına sebep olunabilir.   Satın almaların gerçekleştiği e-ticaret sitelerinde farklı ödeme seçeneklerinin bulunması müşterileri satın almaya yönlendiren, memnuniyet seviyesini arttıran bir faktördür.

 

IdeaSoft e-ticaret sitesi kurmak ve e ticaret paketi satın almak isteyenlerin başvurabileceği en doğru adreslerden biri. 100’ün üzerinde profesyonel çalışanı ile tüm ihtiyaçlara çözüm sunan IdeaSoft’un e-ticaret paketleri 15 gün boyunca ücretsiz denenebiliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir