Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Bu SEO Tekniği Artık Kullanılmıyor

SEO çalışmalarında, uzun süre önce etkisini kaybeden yada verdiği etkileri sıfıra düşmüş olan teknikler

 • 01 Şubat 2016
 • 6.064 kez görüntülendi.
Bu SEO Tekniği Artık Kullanılmıyor

SEO çalışmalarında, uzun süre önce etkisini kaybeden yada verdiği etkileri sıfıra düşmüş olan, aşırı şekilde kullanıldığında veya kontrolsüz eklendiğinde etkili olmayan SEO tekniklerini sizlerle paylaşacağız.

1-PEGARENK SAYISINA GÖRE YAPILAN ÇALIŞMALAR
Google’ın Pagerank algoritmasının güncellemesini durduğundan itibaren ve ortalama 3 ay öncesinden gerçekleştirmiş olduğu algoritma ile bu değerleri ortadan kaldırmıştır. Yerine TrustRank ve Mantıksal SEO Arabirimi eklenmiştir. Google sitenin puanlanmasını tercih ediyor.

Etkisiz SEO Teknikleri2-ALEXA SIRALAMASINA GÖRE YAPILAN ÇALIŞMA
Alexa temeline inmek gerekirse Amazon tarafından yönetilen web sitelerinin dünya üzerinde ve ülke üzerinde popülasyon sayısını gösteren bir sayaçtır denilebilir. Google’ın gözünde hiçbir değer oluşturmamasına rağmen günümüzce sıkça kullanılmaktadır.

3- DMOZ DİZİN DURUMUNA GÖRE YAPILAN ÇALIŞMALAR
DMOZ 2008 yılında Google kendi algoritma yapılarına güvenmeden önce kaliteli sitelerin ve değer yapmış sitelerin yer aldığı bu dizini kullanıyordu. Google algoritmalarını geliştirip dış kaynaklarla bağlantıları kestikten sonra bu değer ortadan kalkmıştır.

4-FOOTER LİNK ÇALIŞMALARI
Footer, yani alt kısım çalışmaları kısa vade de etki gösterse de uzun vade de problem yaratabilecek bir backlink uygulamasıdır. Sistemde dalgalanma etkisi yapan bu footer link etkisiz haldedir.

5-DİZİN SİTELERİ
Sektörel anlamda yapılan çalışmalar,eklemeler ve geçmiş dönemlerde rakip sayılan sitelerden ortak backlink alarak yapılan etkili çalışma olsa da sadece link çıkışı amaçlı bir site olarak görüklmektedir.

6-SOSYAL BOOKMARKİNG
Sosyal imleme geçmişte arama motoru botlarının sıkça dolaşıp referans kaynağı yaratan siteler olsa da 2012’den sonra penguen algoritması ile etkisini tamamen yitirmiştir.

7-ZİYARETÇİ DEFTERİ
Otomatik programlarla eklenen bu çalışmalar bir dizine bağlı binlerce düzensiz backlink yarattığından dolayı etkisini yitirmiştir.

 

Bir önceki yazımız olan 2016 Yılının Seo Trendleri Ve Mobil Seo başlıklı makalemizde 2016 seo trendleri, Dijital pazarlama ve mobil seo hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Astropay ana bayi dedi ki:

  Hocam öncelikle emeğinize sağlık. Halen pr değerleri geçerli gibi tanıtım yazısı satışı yaparken bunları ön plana çıkartan insanlar mevcut maalesef.

 2. Web Meraklısı dedi ki:

  Ellerinize sağlık. Güzel ve bilgilendirici olmuş. SEO işinden anlamıyorum ama çok merak da ediyorum. İnternetten bulduğum bilgilerle kendimi geliştirmeye çalışsam da bir yere kadar tabi.
  Neyseki siz yazıyorsunuzda buralardan görüyoruz bir kaç bir şey. Çok teşekkürler , güzel bir çalışma olmuş

 3. Giyimini dedi ki:

  Dmoz her ne kadarda etkisi yok densede hala herkesin kendini kayıt ettirmek istediği bir dizindir. Bence düzeltme yapılmalı eskisi kadar etkisi yoktur diye. Azda olsa etkisi olduğunu düşünüyorum.

 4. Mustafa dedi ki:

  Dmoz gerçekten çok önemli ama benim görüşüm son yillardaki en çok google ‘ı karıştıran news kayıtlı siteler:)

BİR YORUM YAZ