Bu SEO Tekniği Artık Kullanılmıyor

Etkisiz SEO Teknikleri

SEO çalışmalarında, uzun süre önce etkisini kaybeden yada verdiği etkileri sıfıra düşmüş olan, aşırı şekilde kullanıldığında veya kontrolsüz eklendiğinde etkili olmayan SEO tekniklerini sizlerle paylaşacağız.

1-PEGARENK SAYISINA GÖRE YAPILAN ÇALIŞMALAR
Google’ın Pagerank algoritmasının güncellemesini durduğundan itibaren ve ortalama 3 ay öncesinden gerçekleştirmiş olduğu algoritma ile bu değerleri ortadan kaldırmıştır. Yerine TrustRank ve Mantıksal SEO Arabirimi eklenmiştir. Google sitenin puanlanmasını tercih ediyor.

2-ALEXA SIRALAMASINA GÖRE YAPILAN ÇALIŞMA
Alexa temeline inmek gerekirse Amazon tarafından yönetilen web sitelerinin dünya üzerinde ve ülke üzerinde popülasyon sayısını gösteren bir sayaçtır denilebilir. Google’ın gözünde hiçbir değer oluşturmamasına rağmen günümüzce sıkça kullanılmaktadır.

3- DMOZ DİZİN DURUMUNA GÖRE YAPILAN ÇALIŞMALAR
DMOZ 2008 yılında Google kendi algoritma yapılarına güvenmeden önce kaliteli sitelerin ve değer yapmış sitelerin yer aldığı bu dizini kullanıyordu. Google algoritmalarını geliştirip dış kaynaklarla bağlantıları kestikten sonra bu değer ortadan kalkmıştır.

4-FOOTER LİNK ÇALIŞMALARI
Footer, yani alt kısım çalışmaları kısa vade de etki gösterse de uzun vade de problem yaratabilecek bir backlink uygulamasıdır. Sistemde dalgalanma etkisi yapan bu footer link etkisiz haldedir.

5-DİZİN SİTELERİ
Sektörel anlamda yapılan çalışmalar,eklemeler ve geçmiş dönemlerde rakip sayılan sitelerden ortak backlink alarak yapılan etkili çalışma olsa da sadece link çıkışı amaçlı bir site olarak görüklmektedir.

6-SOSYAL BOOKMARKİNG
Sosyal imleme geçmişte arama motoru botlarının sıkça dolaşıp referans kaynağı yaratan siteler olsa da 2012’den sonra penguen algoritması ile etkisini tamamen yitirmiştir.

7-ZİYARETÇİ DEFTERİ
Otomatik programlarla eklenen bu çalışmalar bir dizine bağlı binlerce düzensiz backlink yarattığından dolayı etkisini yitirmiştir.

 

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık