Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Blogger ile profesyonel bir web sitesi oluşturmak

Blogger ile profesyonel bir web sitesi oluşturmak

Google’ın sunmuş olduğu ücretsiz blog servislerinden birisi olan blogger aynı zamanda bir web sitesi oluşturmak için de bir altyapı niteliğindedir. Dolayısıyla projenizin içeriğine göre bu altyapıyı kullanarak profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturmanız da mümkündür. Nitekim bu konuda wordpress altyapısı dünya genelinde daha çok tercih edilse de; blogger sisteminin sağladığı avantajlar nedeniyle, blogger altyapısını tercih edebilirsiniz.

Burada öncelikle blogger altyapısının ne gibi faydaları olduğuna kısaca değineceğiz ve bu alt yapıyı kullanarak, blogger ile profesyonel web sitesi oluşturmak için önemli kriterleri adım adım ele alacağız.

blogger

Neden Blogger Tercih Ediyoruz?

Blogger altyapısını tercih etmenizi gerektirecek pek çok sebep sıralayabiliriz. Bununla ilgili pek çok webmaster forumlrında WordPress ve Blogger karşılaştırmalarını da bulabilirsiniz. Buradaki amacımız bir karşılaştırma yapmaktan çok, doğrudan avantajları sıralamak olacaktır.

  • Ücretsiz hosting

Kesinlikle blogger altyapısının en büyük özelliklerinden birisi ücretsiz bir hostinge sahip olmasıdır. Bu kimi zaman artan trafik ve site içeriğin durumunda büyük bir kurtarıcıdır çünkü web site trafiği arttıkça, web sitenizin sunucularının kullanım oranı da artar bununla birlikte hosting ve alan hizmetlerine ihtiyaç duyarsınız.

  • Basit kullanım

Kesinlikle fazla detayın olmadığı, hemen her şeyi kolay bir şekilde herkesin yapabileceği bir kullanım düzeyine sahiptir. Öyle ki hiç bir şey bilmeyen bir kullanıcı, sahip olduğu başlangıç düzey ingilizcesi ile tasarım kodlarında oynama yapabilir ve kendi tasarımını ortaya çıkarabilir.

  • O bir Google hizmeti

Blogger’ın bir Google hizmeti olması, hiç şüphesiz ki SEO açısından da etkilidir. Ancak bu demek değildir ki wordpress geri planda. Google politikalarında böyle bir durumun söz konusu olduğunu söylemek doğru olmayacaktır nitekim Google anlayışında her daim kullanıcılarına en iyi içerikleri sunan web sitelerini desteklediğini söyleyebiliriz. Bu aşamada Blogger sisteminin biraz daha sevilebileceğini düşünebiliriz.

Blogger ile profesyonel bir web sitesi nasıl oluşturulur?

Blogger ile hedeflediğiniz web sitesi projesi için oluşturabileceğiniz bir profesyonel web sitesinin sunacağı imkanların kısıtlı olacağını söyleyebiliriz. Bu nedenle büyük projeler için wordpress altyapısını tercih edebilir, hatta çoğu zaman doğrudan bir web tasarım hizmeti almanız da gerekebilir.

Bu aşamada eğer ki projeniz için blogger altyapısının yeterli olacağını düşünüyorsanız, aşağıdaki kriterler profesyonel bir görünüme sahip blogger altyapılı web sitesi için yeterli olacaktır.

  • Profesyonel görünüm (pek çok hazır temadan faydalanabilir, yeni bir tasarım geliştirebilirsiniz)
  • Ana sayfanın kullanışlı olması (ana sayfadaki öğelerin site içeriğini destekler nitelikte, özet olarak sunulması)
  • Mobil için kullanışlı olması (mobil cihazlarda kolay bir kullanımın sunulması, blogger’ın kendi mobil görünümü hiç de profesyonel olmaz)
  • Ek özelliklerin sağlanması (içeriğin çeşitli profesyonel script, eklentiler ile geliştirilmesi)

Profesyonel bir web sitesi anlayışının daha çok tasarım ve işlevsellik ile alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Küçük çaplı projeleriniz için kullanabileceğiniz blogger altyapısı hem daha basit hem de maliyetsiz bir çözüm seçeneği olarak ön plana çıkar.

Bilisim cafe olarak sizlere websiteleriniz için harika tercümeler hazırlayan bir site olan Protranslate‘i önermeden makalemizi bitirmek istemiyoruz. Website tercümesi yapan bu eşsiz site sizlere de seo çalışmalarınızda inanılmaz bir katkı sağlayacak!

Bir önceki yazımız olan Blogger SEO başlıklı makalemizde blogger ve blogger seo hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ