Zararlıların jargonunu deşifre edelim
 1. Anasayfa
 2. Bilişim

Zararlıların jargonunu deşifre edelim

0

Eğer internette zararlı yazılımlar olan virüsler ile ilgili olarak çeşitli makaleler okumuş ya da çevrenizden bazı bilgiler duyduysanız bazı anlam veremediğiniz, anlamını merak edebileceğiniz bazı sözcükler kelime dağarcığınıza katılmış olabilir. Çeşitli dönemlerde parça parça ihtiyaç duyduğunuzu düşündüğümüz bilişim ile ilgili kelimelerin anlamlarının eklendiği sitemizde, bu bölümde de yeni zararlı programlarda kullanılan jargonların anlamlarını açıklıyoruz.

Arka kapı  : Bilgisayarınıza uzaktaki bir saldırgan ya da servisin gizlice erişlebilmesini sağlayan her türlü uygulama / program.

Siyah / Beyaz şapka : Kötü niyetli insanların siyah, şerifin ya da iyi insanların ise beyaz şapka giydiği eski Western filmlerde olduğu gibi, sanal ortamda da hackerlar da niyetlerine ve yaptıkları işlere göre “Siyah şapkalı” ya da “Beyaz şapkalı” olmak üzere ikiye ayrılmaktalar. Ya da en azından kendi siber ortamlarında bir çok kişi onları bu şekilde tanıyor. Siyah şapkalı olanlar kendi kişisel çıkarları ya da kötü niyetli amelleri için sizin korunmak için aldığınız önlemleri geçmeye çalışıyorlar. Beyaz şapkalı olanlar da aynı işlemi, şirketler için yapıyorlar lakin bunlar şirketlerin güvenlik açığını tespit ederek buna uygun biçimde önlem almalarını sağlayarak ücret alıyorlar.

Bot ağı ( botnet ) : Zararlı yazılım bulaştırılan birden fazla bilgisayarın, uzaktan kontrol edilebilen bir ağ oluşturması işlemi. Bkz. “zombi bilgisayar” : https://tr.wikipedia.org/wiki/Zombi_bilgisayar

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir