Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Zararlıların jargonunu deşifre edelim

Zararlıların jargonunu deşifre edelim

Eğer internette zararlı yazılımlar olan virüsler ile ilgili olarak çeşitli makaleler okumuş ya da çevrenizden bazı bilgiler duyduysanız bazı anlam veremediğiniz, anlamını merak edebileceğiniz bazı sözcükler kelime dağarcığınıza katılmış olabilir. Çeşitli dönemlerde parça parça ihtiyaç duyduğunuzu düşündüğümüz bilişim ile ilgili kelimelerin anlamlarının eklendiği sitemizde, bu bölümde de yeni zararlı programlarda kullanılan jargonların anlamlarını açıklıyoruz.

Arka kapı  : Bilgisayarınıza uzaktaki bir saldırgan ya da servisin gizlice erişlebilmesini sağlayan her türlü uygulama / program.

Siyah / Beyaz şapka : Kötü niyetli insanların siyah, şerifin ya da iyi insanların ise beyaz şapka giydiği eski Western filmlerde olduğu gibi, sanal ortamda da hackerlar da niyetlerine ve yaptıkları işlere göre “Siyah şapkalı” ya da “Beyaz şapkalı” olmak üzere ikiye ayrılmaktalar. Ya da en azından kendi siber ortamlarında bir çok kişi onları bu şekilde tanıyor. Siyah şapkalı olanlar kendi kişisel çıkarları ya da kötü niyetli amelleri için sizin korunmak için aldığınız önlemleri geçmeye çalışıyorlar. Beyaz şapkalı olanlar da aynı işlemi, şirketler için yapıyorlar lakin bunlar şirketlerin güvenlik açığını tespit ederek buna uygun biçimde önlem almalarını sağlayarak ücret alıyorlar.

Bot ağı ( botnet ) : Zararlı yazılım bulaştırılan birden fazla bilgisayarın, uzaktan kontrol edilebilen bir ağ oluşturması işlemi. Bkz. “zombi bilgisayar” : https://tr.wikipedia.org/wiki/Zombi_bilgisayar

 

Bir önceki yazımız olan Serin ve Soğuğun Kontrolü Akıllanıyor başlıklı makalemizde Akıllanıyor, Kontrolü ve Serin hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ