Yeni bir web sitesi planlama ve geliştirme süreci
 1. Anasayfa
 2. Genel

Yeni bir web sitesi planlama ve geliştirme süreci

0

Web sitesi planlama aşaması öncelikle amacınız ile doğrudan alakalıdır. Eğer ki bir e-ticaret ya da farklı bir ticaret modeli ile bir web sitesi geliştirmeyi amaçlıyorsanız o halde girişimcilik ruhunu konuşturmalı ve fikir konusunda üretken olmalısınız, zira böylesi rekabet ortamında her daim farklı ve etkili fikirlerle yola çıkanların başarılı olacağını unutmayın.

 

Eğer amacınız ticaret, satış yada pazarlama değil ve çok daha farklı bir kategoride hedef kitleye ulaşmak ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız, bu aşamada planlama ve fikir geliştirme süreci daha çok bu projede kullanacağınız anahtar kelimeler üzerine yoğunlaşmak olmalıdır. Anahtar kelimeleri dikkate almalı ve bu kelimeler ile ilgili farklı projeler geliştirmeyi düşünmelisiniz.

 

Her iki durumda yada daha farklı durumlarda, bir web sitesi planınızın geliştirilmesi aşamasında kimi zaman profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Unutmayın ki alanında tecrübeli ve farklı kategorilerde başarılı bir tasarımın, içeriğin geliştirilmesinde emek harcamış kişilerden alacağınız altın değerindeki tavsiyeler hem projenizin geleceğini daha iyi bir şekilde şekillendirebilmek hem de fikirlerinizi hayata geçirebilmek açısından son derece etkili olacaktır.

 

Bir web sitesi planlarken…

 

Bu aşamada işinize yarayacak temel etkenleri kısaca ele alalım. Bir web sitesi planlama sürecinin aynı zamanda geliştirilmesi ile devam etmesi gerektiğini biliyoruz. Bu nedenle planlama süreci daha çok aşağıdaki beklentilerin karşılandığı bir ön hazırlık süreci olarak ifade edilir;

 • Anahtar kelimeler; Farklı bir tasarım ve farklı bir içerik olmalı fakat anahtar kelimeler aynı olmalıdır.

 

 • Farklı olmak; Rakiplerinizde olmayan önemli içerik türleri, aynı zamanda sizi başarıya ulaştıracak olan içeriklerdir.

 

 • Doğru alan adı seçimi; kullanıcıların her daim hatırlayabileceği, en fazla iki kelimeden oluşacak bir şekilde alan adı seçilmelidir. Bu aşamada web sitenizin içeriğini en genel bir şekilde tanımlayacak bir domain tercih etmeniz önerilir. Bu sayede hem kullanıcının ilgisini çekmiş olur hem de web sitenizin sadece özel bir kategori için içerik sunmadığını yansıtmış olursunuz.

 

 • Sosyal etkileşim; Sosyal medya platformlarının bu denli başarılı olduğu günümüzde, aynı zamanda sosyal etkileşimi çeşitli şekillerde destekleyen web sitelerinin de büyük bir başarı kazandığını söyleyebiliriz. Bu aşamada sosyal etkileşim olanaklarının etkisi kesinlikle göz ardı edilemez. Web site içeriğinizin türü ve amacı ne olursa olsun, kullanıcılar için sosyal geliştirmelerin sunulması önemli bir fayda sağlar.

 

Bir web sitesinin geliştirilmesi

 

Geliştirme sürecinde ise daha çok var olan projenizin ilerletilmesini sağlayacak kalite değerlemeleri ele alınır. Buna göre çalışmalar yürütülerek, daha fazla kullanıcıya ulaşılması sağlanır ve bu şekilde bir gelişim süreci gerçekleşir.

 

Bu aşamada işinize yarayacak temel kriterleri kısaca şu şekilde belirtebiliriz;

 

 • Eksik ve hatalar; Son kullanıcı deneyiminin gerçekleştirilmesi, bunun sonucunda eksik ve hataların farkına varmak, düzeltmek.
 • Yeni özellikler; web sitenizi daha kullanılabilir bir hale getirecek yeni ve farklı özelliklerin kazandırılması, sizi bir adım daha ön plana çıkaracak.
 • SEO çalışmaları; hedeflenen kitleye arama motorları aracılığıyla ulaşmak için yapılacak doğru seo çalışmaları fayda sağlayacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir