Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

WordPress Sitesinin Hızlandırılması

WordPress Sitesinin Hızlandırılması

Site sahibiyseniz siteniz için dikkat etmeniz gereken önemli hususlar var bunların başında da yükleme hızına etki edecek ve sitenizin aranma sonuçlarını etkileyen site hızıdır. Sitenizin yüklenme süresi yalnızca birkaç saniye alırken bu süre kullanıcılar ve google için çok uzun olabiliyor. İstatistiklere baktığımızda kullanıcılar 2 saniyeden fazla bir süre içerisinde açılan sitelerin yüklenmesini beklemediğini gösteriyor. Dolayısıyla sitenizin açılış hızı ne kadar yavaşsa o kadar çok kullanıcı kaçırıyorsunuz.

Sitenizin yüklenme süresini artırmak için yapmanız gereken birkaç teknik var ve bunlardan en temeli ise site optimizasyonunu kaç dakika içinde sunmayı sağlaya .htaccess dosyasıdır.

.Htaccess Dosyası Nedir?

.htaccess, kök dizininde bulunan Apache web sunucularında kullanılmak üzere bir yapılandırma dosyasıdır. Belirli bir klasörü veya sunucu parçasını kontrol etme olanağı verir.  .htaccess dosyasını kullanarak, bazı sunucu işlevselliğini ve özelliklerini durdurmak veya başlatmak için sunucu yazılımının yapılandırmasını değiştirebiliriz.

  • Sitenizi optimize edin
  • Sayfa yükleme hızını artırmak
  • Saptırma (iç ve dış)
  • şifre korumalı dizinler yarat
  • Belirli IP’yi engellemek
  • ve daha fazlası

WordPress’de .Htaccess Dosyasını Nereden Bulabilirim?

Bu dosya sitenizin kök klasörü içerisindedir. .htaccess dosya adı, başlangıçta gizli bir dosya olduğunu belirten bir nokta (.) ile başlar. .htaccess dosyanıza FTP istemcisini veya barındırıcınızın cPanel’ini kullanarak erişmeye çalıştığınızda “gizli dosyayı göster özelliği” ni açmayı unutmayın.

Sitenizdeki dosyaları sıkıştırdığınız da boyutunun da azaltılmış olduğunu görebilirsiniz. Bu sayede sunucunun yanı süresi de daha hızlı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan WordPress Tema Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ