Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Windows 11 günümüzde global çapta yaygın olan işletim sistemleri arasındadır. Bu nedenle güncel olarak bir bilgisayar alan herkes bu sistemi kurmak ister. Ancak kurulum öncesinde sistem gereksinimleri bilmeniz gerekir. Zira işletim sisteminiz bunun için yeterli değilse bilgisayarınızda kasma sorunları oluşacaktır;

 1. Minimum 1 GHz hızda çalışan, 64 bit çift çekirdekli işlemci
 2. Minimum 4 GB Ram Bellek
 3. Minimum 64 GB boş Hard Disk
 4. Minimum 1366 X 768 piksel çözünürlüklü, 9 inç ekran
 5. UEFI güvenli önyükleme ve TPM 2,0 destekli anakart
 6. DirectX 12 uyumlu grafik kartı

Windows 11 sistem gereksinimleri ana hatları ile bu şekildedir. Eğer bunları karşılamıyorsanız ancak yine de kurmak istiyorsanız sistemi yükseltmek gerekir. Zira aksi durumda bilgisayarınız format attıktan sonra bile yavaş çalışacaktır.

Windows 11 Özellikleri Neler?

Windows 10 ile karşılaştırıldığında zaman Windows 11 daha fazla yenilik sunar. Ancak bunlar arasında en fazla kolay kullanılabilir yapısı, efektif kullanıcı ara yüzü, yeniden tasarlanan başlat menüsü ve görev çubuğudur.

Bunun dışında masaüstü kullanıma odaklanan, böylece işlevselliği arttıran Windget’lar da yeniden görülmektedir. Yeniden tasarlanan yapısı, özel oyun yapılandırmaları ve Android uygulama desteği ile size en iyi kullanımı sunar.

Eğer incelemek ve indirmek istiyorsanız https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows11 linkini takip edebilirsiniz. Bunun dışında Windows 10 kullanıyorsanız sisteminizi bir üste güncelleyebilirsiniz.  Ayrıca Microsoft’un 2025’e kadar Windows 10’u desteklemeye devam edeceğini de bilmeniz gerekir.

Windows 11 Nasıl Yüklenir?

5 Ekim itibariyle Windows 11 ücretsiz şekilde sunulmuştur. Ancak bu yanlış anlaşılmaya da neden olmamalıdır. Eğer Windows 10 kullanıyorsanız, yükseltme işlemini yeni bir lisans anahtarına gerek kalmadan yükseltmeyi yapabilirsiniz. Ancak Windows 10 da kullanmıyorsanız bir ücret ödemeniz gerekir.

Eğer yükseltme yapmayacaksanız, bunun anlamı format atmanızın gerekli olacağıdır. Bu noktada ilk olarak tüm verileriniz yedeklenmelidir. Aksi halde format ile beraber tümü silinecektir. Format iki şekilde yapılabilir. Bunlardan biri CD/DVD sürücüsü ikincisi ise USB bellektir.

Format kısa sürede tamamlandığı için uzun zaman beklemeniz gerekmez. Windows 11 yükseltme yapamıyorsanız ve format atmayı da bilmiyorsanız bir profesyonelden yardım almanız önerilir.

Windows 11 Profesyonel Özellikleri Neler?

Günümüzde çoğu kullanıcı bir işletim sisteminin profesyonel sürümünü kullanmak ister. Bu işletim sistemi yeni olsa da Windows 11 pro vardır. Bunun özelliklerini merak ediyorsanız aşağıdaki gibidir;

 1. BitLocker cihaz şifrelemesi
 2. Cihaz şifrelemesi
 3. Cihazımı bul
 4. Güvenlik duvarı ve ağ koruması
 5. İnternet koruması
 6. Ebeveyn denetimleri ve koruma
 7. Güvenli önyükleme
 8. Windows Hello
 9. Windows bilgi koruması
 10. Windows güvenliği

Tüm bunlar BitLocker cihaz şifrelemesi ve Windows bilgi koruması haricinde Windows 11 home sürümünde vardır. Ancak profesyonel sürüm ek olarak iş yönetimi ve dağıtımı konusunda özel fırsatlar da sunar. Bunlar,

 1. Atanan erişim,
 2. Dinamik hazırlama,
 3. Azure ile Enterprise state roaming,
 4. Grup ilkesi,
 5. Bilgi noktası modu kurulumu,
 6. İş için Microsoft Store,
 7. Mobil cihaz yönetimi,
 8. Active Directory desteği,
 9. Azure active directory desteği,
 10. İş için Windows update şeklindedir.

Bu nedenle gelişmiş seçenekler sunar. Windows 11 ücretsiz olacak mı Windows 10 sahibi olan ve yükseltme yapabilenler için evet yanıtına sahiptir. Ancak yoksa satın almanız gerekir. Home Edition ve Profesyonel farklı fiyatlarda yer almakta olup bunları inceleyerek, size en uygun olanı hemen tercih edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Silinen Excel ve Word Dosyalarını Geri Getirme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ