Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Eski Bilgisayarlar İçin Oyun Önerileri

Eski Bilgisayarlar İçin Oyun Önerileri

Eski oyunlar özellikle bilgisayarının sistemi düşük olan kişiler tarafından araştırılır. Eğer böyle bir bilgisayarınız varsa ve boş zamanlarınızda hangi oyunları oynayabileceğinizi düşünüyorsanız, seçenekleriniz oldukça fazladır;

 1. Red Alert 2
 2. Resident Evil 2
 3. Resident Evil 3: Nemesis
 4. Fallout 3
 5. The Witcher

Bunların hepsi de eski bilgisayarlar için oyunlar kategorisine girer. Her ne kadar eski olsalar da tercih edebileceğiniz seçeneklerdir. Ancak listede ye alan Resident Evil 2 ve 3 oyunun yenilenen sürümü değil ilk çıkan sürümleridir. Eğer PlayStation 1’iniz varsa bu iki seçenek burada çalışır.

Red Alert 2

Eski oyunlar bilgisayar için seçeneklerinizden biri Red Alert 2’dir. Eğer strateji seviyorsanız videoları, zengin strateji olanakları ve oynayabileceğiniz ülke listesi oldukça geniştir. Üstelik her bir ülkenin yapısı da farklılık gösterir. Sistem gereksinimleri ise aşağıda olduğu gibidir;

 1. System: PII 266 ya da eşdeğer
 2. Ram Bellek: 64 MB
 3. CD-ROM: 4X CD-ROM
 4. Video Memory: 2 MB VRAM
 5. Hard Disk: 200 MB
 6. DirectX: 8,0

Burada da görüleceği üzere ne kadar düşük olursa olsun tercih edebilirsiniz.

Resident Evil 2

Eğer hayatta kalma ve zombi oyunlarını seviyorsanız, Resident Evil unutmadan yüklemeniz gereken oyunlar arasındadır.

Resident Evil 2 eski oyunlar bilgisayar arasında fare ve klavye ile oynayabileceğiniz bir oyundur. Oyun birçok kişi tarafından Remake sürümü ile tanınsa da aslında 1998 yapımıdır. Capcom için PlayStation için özel üretilmiştir. PlayStation 1’iniz hala varsa bu nedenle oynayabilirsiniz.

Ancak bir emülatör kullanırsanız bunu bilgisayara da hemen adapte edebilir, böylece fare ve klavye kullanarak oynamaya başlayabilirsiniz.

Resident Evil 3: Nemesis

Resident Evil 3 de son yıllarda Remake yapılsa da aslında 1999 yapımıdır. Her ne kadar Remake ile benzerlikleri olsa da farklı yerleri de rahatça göze çarpar. Yapıldığı tarih nedeniyle eski bilgisayarlar için oyunlar arasında sayılabilir.

Bu oyunu da PlayStation 1 üzerinden rahatça oynamanız mümkündür. Emülatör indirirseniz yine bilgisayar üzerinden oynayabilirsiniz. Kontrollerine alışmak zaman alsa da Raccoon City’den ve oyun boyunca sizi takip eden Nemesis’ten kaçmayı deneyebilirsiniz.

Fallout 3

Açık dünya oyunlarını seviyorsanız, Fallout serisi düşünebileceğiniz eski oyunlar bilgisayar arasındadır. 1 ve 2 karakteri fare ile yönetmenize izin verse de 3 tamamen farklıdır. Açık dünyanın içine bizzat girebilir, klavye ile her yeri gezebilir ve zengin bir hikayeyi deneyimleyebilirsiniz.

Oyunun sistem gereksinimleri her bilgisayar için uyumludur. Eğer aşağıdaki maddeleri incelerseniz bilgi sahibi olabilirsiniz;

 1. İşlemci: 2,4 GHz Pentium 4 ya da eşdeğeri
 2. Ram Bellek: 1 GB
 3. Ekran Kartı 256 MB DirectX 9,0c uyumlu, Nvidia 6800 ve üzeri, ATI X850 ve üzeri

Saatler boyu sıkılmadan oynayabileceğiniz Fallout 3 her seferinde size yeni seçenekler sunar.

The Witcher

Witcher denince akla önce Netflix serisi gelse de aslında bu bir kitabın uyarlanmasıdır. Kitabın önce oyunu yapılmış; ardından da Netflix serisine geçilmiştir. Eğer eski bilgisayarlar için oyunlar arıyorsanız, serinin ilk oyunu çoğu bilgisayar için uyumludur. Zira sistem özellikleri aşağıda olduğu gibidir;

 1. DirectX: 9,0c ve üzeri
 2. İşlemci: Intel Pentium 4 2,4 GHz ya da Athlon 64 +2800
 3. Ekran kartı: Nvidia GeForce 6600 ya da ATI Radeon 9800
 4. Ram: 1 GB
 5. Hard disk: 15 GB

Eğer Witcher’ın zengin dünyasına adım atmak istiyorsanız, serinin ilki olan bu oyunla başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Masaüstü Bilgisayarların Sorunlarını Geride Bırakın, Monster İmzalı Laptop'larla Tanışın! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ