Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Telefondan Uzak Kalmanın Yolları Nelerdir?

Telefondan Uzak Kalmanın Yolları Nelerdir?

2007 yılında akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile bizim bir organımız sayılacak kadar bağlanmamız çok uzun sürmedi. Artık bir iş yaparken, birileri ile otururken, yolda yürürken, iki dakikalık boşluğumuzda dahi telefonları elimizden düşürmüyoruz. Peki bu kadar fazla kullanım doğru mudur? Tabii ki hayır. Sonuç olarak bir iş yapacak olsak, ödevlerimizi yapacak olsak dahi telefon kullanımı bizi alıp o kadar uzaklara götürüyor ki işimizi yapamaz durumda oluyoruz. Nasıl olacakta bu telefonun bizi bu kadar ele geçirmesine karşı çıkacağız? Aslında çok basit yöntemler ile bu alışkanlığı aşabiliriz. Gelin bu yöntemleri irdeleyelim…

Araba sürerken telefon kullanımı, kaza yaptırır…

Rüya gibi bir terim olmaktan hayatımızın gerçeği olmaya son hızla giden bir cümle bu. Son yıllarda trafik kazalarında sürücülerin telefon ile ilgilenmesinden kaynaklı kaza sayılarında artış oldu. Eğer sizde araba sürerken dahi telefonu aktif bir şekilde kullanıyorsanız ilk yapmanız gereken şey telefonun sesini tamamen kısıp torpido gözüne bırakmanız olacaktır. Böylece hem kendi hayatınızı hem de başkalarının hayatını korumuş olursunuz.

Uzaklara bırakın telefonu, hayat çok güzel…

Özellikle iş yerinde çalışırken telefon kullanımı hem işten kaçamak noktası olarak kullanılıyor hem de işlerin aksamasına neden oluyor. Unutmayın herkes kendi üzerine düşen işi yapsa bütün insanlık çok iyi noktalara gelir. Sizde telefonunuzu gözünüzün görmeyeceği uzak bir noktaya bırakarak işinize odaklanabilirsiniz. Eğer bir öğrenci iseniz ders çalışmakta zorlanıyorsanız telefonunuzu ailenizden birine vererek ders bitimine kadar vermemesini isteyebilirsiniz. Böylece mecburi olsa da telefonunuzdan uzak kalmış derslerinize odaklanmış olursunuz.

Bu yöntemlerin dışında birisini beklerken, bir mağazanın önünde beklerken, durakta otobüs beklerken o boşluk anlarınızda telefonu açıp boş boş olsa dahi kullanımdan vazgeçin. Gece yatağa girdiğiniz zaman telefonu uzanamayacağınız bir noktada masanın üstünde bırakın böylece gece uyku düzeninizin bozulmasına izin vermezsiniz.

Bir önceki yazımız olan Neden Alan Adı Almalıyız? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ