İşsizlik Ya da Neden İş Bulamıyoruz?
 1. Anasayfa
 2. Genel

İşsizlik Ya da Neden İş Bulamıyoruz?

0

sizlik Ya da Neden İş Bulamıyoruz1

İşsizlik yalnız ülkemiz için değil neredeyse dünyanın pek çok ülkesi için önemli bir sorun. Özellikle gençler son dönemde çok fazla işsiz gezmeye başladılar.   İşsizlik sorununa baktığımızda genel bir bakış açısı görmek gerekiyor. Yani gençlerin sahip olduğu yetenekler işverenlerin beklentilerini karşılamıyor. Yani burada işveren ile işçiler arasında yetenek uyuşmazlığı söz konusu.  Daha genç yaştakilerin ise eğitimlerinin ve tecrübelerinin de az olduğu bir gerçek. Dolayısıyla şu an üniversite mezunlarının bile iş bulamadığı bir dönemde eğitim seviyesi düşük ve tecrübesi az olan kişilerin iş bulmaları ister istemez az oluyor.

Daha genç bireylerin tecrübeleri ve eğitimlerinin zaten eksik olduğu kesin bir gerçek, fakat üniversite mezunları bile zaman zaman işverenlerin vermeye hazır oldukları işler için gerekli becerilere sahip olmayabiliyorlar.

Devlet işsizlik konusunda çare olmaya çalışıyor. Teşvikler veriyor, burslar ve krediler veriyor ancak bunlarda aşağıdaki engellere takıldığından dolayı çözüm olmaktan da çıkıyor.

Devlet uygulamalarına baktığımızda yasal düzenlemelerin işçi maliyetlerini yükselttiğini görüyoruz bunun içinde işverenin işçi istihdam etmesi zor oluyor.

Yasalara ve vergilere baktığımızda ise işsizlik sıkıntısının öne çıkarıldığını söyleyebiliriz.

sizlik Ya da Neden İş Bulamıyoruz

Bir işverene işçinin maliyeti asgari ücret, zorunlu fazla mesai, gelir vergisi ve sağlık hizmetleri derken işveren işçi istihdam edebilmesi için ciddi bir ödeme yapması gerekiyor. Dolayısıyla burada personelleri en asgari düzeyde tutmakta bir anlamda mecburi hale dönüştürüyor

Yukarıda saydığımız nedenler işverenleri zorlarken işsizlikte her geçen gün biraz daha büyüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir